Prečo je to tak? Dôvodom môže byť to, že noci so splnom sú výraznejšie a ľudia majú tendenciu pripisovať svoje ťažkosti niečomu konkrétnemu, čo je v prípade splnu ľahko viditeľné a nezvyčajné.
Čítajte viac Nie a nie zaspať? Namiesto liekov vyskúšajte bylinky. Prezradíme, ktoré zaberúMožné príčiny zlého spánku počas splnu
Svetlo: Spln môže výrazne osvetliť nočnú oblohu, čo môže rušiť spánok, najmä ak spálňa nie je dostatočne zatemnená. Svetlo ovplyvňuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje náš spánkový cyklus.
Biologické rytmy: Niektoré štúdie naznačujú, že mesačný cyklus môže mať určitý vplyv na ľudský spánok, hoci dôkazy sú nejednoznačné. Zistilo sa napríklad, že ľudia počas splnu spia plytšie a dlhšie im trvá, kým zaspia.
Psychologické faktory: Ak človek očakáva, že počas splnu bude horšie spať, môže to naozaj viesť k zhoršenému spánku. Tento efekt môžu posilňovať kultúrne presvedčenia a takisto správy z médií. Noci, kedy je spln, si ľudia lepšie zapamätajú, pretože si ich spájajú s niečím konkrétnym. Na druhej strane, pouličné osvetlenie, ktoré je oveľa jasnejšie než mesačný svit, vnímame ako bežnú súčasť prostredia a preto ho považujeme za menej významné.
Čítajte viac Naozaj sa treba vyhýbať modrému svetlu tesne pred spánkom? Nové zistenia vedcov tvrdia niečo inéŠtúdia z roku 2013, publikovaná v časopise Current Biology, uvádza, že ľudia počas splnu zaspávajú v priemere o päť minút dlhšie a spia približne o 20 minút menej. Ďalšie štúdie však nepreukázali jasný vzťah medzi mesačným cyklom a spánkom.
Spln teda priamo nespôsobuje problémy so spánkom. Často sú hlavnými vinníkmi stres a nesprávne návyky pred spaním. Mesiac však môže nepriamo zohrávať úlohu, ak v dôsledku jeho svetla telo produkuje menej melatonínu, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku.