Má spln skutočne vplyv na náš spánok?

Mnoho ľudí verí, že spln môže ovplyvňovať aj spánok. Ale čo na to hovorí veda? Výskumy ukázali, že poruchy spánku nie sú počas splnu častejšie ako v iné noci a to napriek tomu, že mnoho mužov a žien obviňuje spln z problémov so spánkom.

23.08.2024 14:00
spánok, nespavosť, hodiny, budík, noc, posteľ,... Foto:
Myslíte si, že za vašu nespavosť môže spln?
debata

Prečo je to tak? Dôvodom môže byť to, že noci so splnom sú výraznejšie a ľudia majú tendenciu pripisovať svoje ťažkosti niečomu konkrétnemu, čo je v prípade splnu ľahko viditeľné a nezvyčajné.

spánok, nespavosť, hodiny, budík, noc, posteľ, stres, vstávanie Čítajte viac Nie a nie zaspať? Namiesto liekov vyskúšajte bylinky. Prezradíme, ktoré zaberú

Možné príčiny zlého spánku počas splnu

Svetlo: Spln môže výrazne osvetliť nočnú oblohu, čo môže rušiť spánok, najmä ak spálňa nie je dostatočne zatemnená. Svetlo ovplyvňuje produkciu melatonínu, hormónu, ktorý reguluje náš spánkový cyklus.

Biologické rytmy: Niektoré štúdie naznačujú, že mesačný cyklus môže mať určitý vplyv na ľudský spánok, hoci dôkazy sú nejednoznačné. Zistilo sa napríklad, že ľudia počas splnu spia plytšie a dlhšie im trvá, kým zaspia.

Psychologické faktory: Ak človek očakáva, že počas splnu bude horšie spať, môže to naozaj viesť k zhoršenému spánku. Tento efekt môžu posilňovať kultúrne presvedčenia a takisto správy z médií. Noci, kedy je spln, si ľudia lepšie zapamätajú, pretože si ich spájajú s niečím konkrétnym. Na druhej strane, pouličné osvetlenie, ktoré je oveľa jasnejšie než mesačný svit, vnímame ako bežnú súčasť prostredia a preto ho považujeme za menej významné.

mobil, noc, modré svetlo, Čítajte viac Naozaj sa treba vyhýbať modrému svetlu tesne pred spánkom? Nové zistenia vedcov tvrdia niečo iné

Štúdia z roku 2013, publikovaná v časopise Current Biology, uvádza, že ľudia počas splnu zaspávajú v priemere o päť minút dlhšie a spia približne o 20 minút menej. Ďalšie štúdie však nepreukázali jasný vzťah medzi mesačným cyklom a spánkom.

Spln teda priamo nespôsobuje problémy so spánkom. Často sú hlavnými vinníkmi stres a nesprávne návyky pred spaním. Mesiac však môže nepriamo zohrávať úlohu, ak v dôsledku jeho svetla telo produkuje menej melatonínu, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #problémy #spánok #spln

+ Pozor na adrenalínové športy, hrozí riziko nepríjemných úrazov.
Nenechajte poistiť len seba, ale aj...

+ Dostatok vitamínov a minerálov je kľúčový pre udržanie dobrého zdravia.
Investujte čas do veľkých projektov,...