Pozor na osamelosť. Ruinuje psychiku aj zdravie. Ako sa vymaniť z jej zovretia?

Občas je samota veľmi prospešná a občas je k dobrému životu potrebná. No ak trvá dlho, ťaží a neprospieva nikomu. Značne zvyšuje riziká nielen psychických, ale aj závažných fyzických ťažkostí. Ako rozbiť pancier osamelosti?

19.08.2024 14:00
Zdravie smútok vyhorenie Foto:
Človek je spoločenský živočích a nie je stvorený na život v samote medzi štyrmi stenami.
debata

Osamelosť je nebezpečná

Človek je spoločenský živočích a nie je stvorený na život v samote medzi štyrmi stenami. Osamelosť je závažný problém, ktorý môže mať vplyv na fyzické aj duševné zdravie. Výskumy ukazujú, že chronická osamelosť je spojená s vyšším rizikom predčasného úmrtia, porovnateľným s rizikami spojenými s obezitou alebo fajčením. Navyše tento stav veľmi často vedie k nezdravému životnému štýlu, zvýšenému stresu, hormonálnym zmenám a zápalovým procesom v tele, ktoré prispievajú k rozvoju chronických ochorení.

Vzdorujte osamelosti

Čím dlhšie trvá, tým je ťažšie sa z nej vymaniť. Z rôznych prieskumov aj zo skúseností psychológov jasne vyplýva, že čím dlhšie pocit osamelosti trvá, tým ťažšie sa z neho dostáva. Sociálna izolácia sa pre mnohých stáva útočiskom, kde im je vlastne dobre, nikto ich neohrozuje a možnosť, že ich niekto citovo zraní, je prakticky nulová. Za to však platia krutú daň v podobe vyššie spomínaných negatívnych dôsledkov osamelosti. Ako z toho von? Existuje riešenie.

šťastie Čítajte aj Ako mať dobrú náladu, úsmev na tvári? Skúste endorfíny! Vieme kde ich získať

Nebojte sa požiadať o pomoc

Skutočná osamelosť je úzkostný stav, z ktorého sa sami len tak nedostanete. Povedať si v takej chvíli o pomoc je viac ako rozumné. Nech už je príčina akákoľvek, terapeut vám pomôže pomenovať dôvody a príčiny, ktoré vám bránia v nadväzovaní nových kontaktov, a spoločne môžete hľadať spôsoby, ako ich prekonávať. Psychoterapia sa v týchto prípadoch javí ako najúčinnejší nástroj, ktorý vás z nepríjemnej situácie môže postupne vyviesť von.

Vyhľadajte nové možnosti kontaktu

Aj nesmelí ľudia, ktorí sa zoznamujú len ťažko, môžu vyraziť na miesta, kde je nadväzovanie kontaktov neformálne a úplne prirodzené. Či už je to cvičenie v posilňovni, jazykové či iné vzdelávacie kurzy, alebo rôzne dobrovoľnícke či záujmové skupiny, ktorých na sociálnych sieťach nájdete viac ako dosť. Spoločné koníčky a záujmy sú ten najlepší spôsob, ako bez námahy a nenútene nadviazať kontakt. Šanca, že tak stretnete ľudí s podobným zmýšľaním, je pomerne vysoká, čo zvyšuje nádej na spoznanie nových priateľov.

Pohyb

Nie vždy vám musí priviesť do života priateľov, ale eliminuje negatíva osamelého života stráveného v interiéri. Pri strese, ktorý osamelosť vyvoláva, je pohyb, ideálne v prírode, ten najrýchlejšie a najúčinnejšie fungujúci liek. Prechádzka na čerstvom vzduchu nielen okysličí krv a vleje do tela potrebnú dávku endorfínov, ale tiež odvedie myseľ od zožieravých myšlienok.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #pohyb #terapia #depresia #osamelosť #priateľstvá #endorfíny #terapeut #nezdravý životný štýl #predčasné úmrtie

+ Studená voda, zlepšuje imunitu organizmu a vyplavuje škodliviny z tela.
Nenaleťte telefónnemu operátorovi na...

+ Pohár vianočného punču alebo vareného vína vám zaručí dobrú náladu.
Môžete si dopriať trocha luxusu, len či...