V živote žien, obzvlášť počas menopauzy, zohrávajú dve minerálne látky mimoriadne dôležitú úlohu.
Vápnik v minerálnej vode posilňuje kosti a zuby a je dôležitý pre nervový systém, svaly, zrážanie krvi a stabilitu bunkových stien. Medzi najlepšie zdroje vápnika patria mlieko a mliečne výrobky, zelená zelenina ako brokolica, kel a rukola, ako aj semiačka a orechy.
Na kalcium bohatá minerálna voda môže byť hodnotným prínosom pre zabezpečenie dostatočného príjmu vápnika, a to veľmi jednoducho – piť musíme. To je dobrá správa pre ženy, ktoré nekonzumujú dostatok mliečnych výrobkov a musia sa spoliehať na iné zdroje vápnika.
Čítajte viac Pravidelne cvičíte? Aký tréning uprednostniť počas PMS a aký po menštruácii? Nie je to jednoAk je príjem vápnika dlhodobo nedostatočný, organizmus začne čerpať potrebné množstvo z kostného tkaniva, čo vedie k úbytku kostnej hmoty, oslabeniu kostí a zvyšuje riziko osteoporózy. To je počas menopauzy obzvlášť dôležité, pretože poklesom estrogénu sa znižuje aj jeho ochranný účinok na kosti, čo môže urýchliť ich úbytok.
Čítajte viac Nikto nerozumie ženám viac ako... táto rastlinka je hotový zázrak, pomôže pri menštruácii, kŕčoch aj ťažkej menopauzePopri vápniku hrá dôležitú úlohu aj horčík. Tento minerál prispieva k redukcii stresu a ovplyvňuje zdravie svalov a kostí. Dostatočný príjem horčíka ženám pomáha ľahšie prechádzať menopauzou. Medzi potraviny bohaté na horčík patria mandle, slnečnicové a tekvicové semienka, ľanové a sezamové semienka, ako aj celozrnné produkty, kakaový prášok, strukoviny, zelená listová zelenina, niektoré druhy rýb a tiež minerálna voda bohatá na horčík.
Ženy v menopauze by mali dbať nielen na dostatočný príjem tekutín, ale aj na vhodný výber nápojov. Minerálne vody bohaté na vápnik a horčík môžu nielen osviežiť, ale aj významne prispieť k udržaniu zdravia.