Pozor na zdravotné riziká počas dovolenky! Po súmraku treba nosiť košele s dlhým rukávom. A kedy nechodiť naboso?

Dovolenkári by sa pred hmyzom mali chrániť moskytiérami a repelentmi, doma aj v zahraničí by sa mali chrániť pred komármi a kliešťami.

03.08.2024 13:00
nohy, naboso, chôdza, tráva Foto:
Kedy sa naboso chodiť neodporúča?
debata (1)

Upozornili na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Odporúčajú používať neporušené ochranné siete, takzvané moskytiéry, a repelenty.

V rámci ochrany proti kliešťami radia odborníci očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Nosiť treba vhodné oblečenie, ktoré bráni kliešťom v prístupe k pokožke. Po pobyte v prírode by ľudia nemali zabudnúť pokožku dôkladne skontrolovať.

dieťa, zmrzlina, leto Čítajte viac Kedy sa zmrzline na dovolenke radšej vyhnúť?

Uprednostniť treba podľa odborníkov kvalitné bývanie v hoteloch vzdialených od liahní komárov. Najmä po súmraku by mali ľudia nosiť košele s dlhým rukávom a dlhé nohavice z bavlny či ľanu, ktoré sajú pot.

Zároveň ÚVZ upozornil, že dovolenkujúci by sa mali okrem hmyzu vyhýbať aj ostatným voľne sa pohybujúcim zvieratám.

Grilovaný losos s gréckym šalátom Čítajte viac Zmierňujte dopady horúčav na vaše telo, je potrebná aj zmena stravy. Vyskúšajte letné recepty

Úrad tiež neodporúča chodiť naboso vo vlhkom a teplom prostredí pre riziko vzniku plesňových kožných ochorení. V rámci prevencie možno používať protiplesňové prípravky. Podľa odborníkov by sa tiež nemalo ležať priamo na piesku. Pripomenuli tiež vplyv samotného cestovania lietadlom, autom, autobusom, loďou či bicyklom na zdravie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #hmyz #repelent

+ Nepodceňujte svoj zdravotný stav, sledujte jednotlivé zmeny vášho zdravia.
Stanovte si jasné ciele, aby ste...

+ Zvážte negatívne dôsledky vášho plánovaného tetovania na tele.
Budete mať vyššie náklady na školské...