Mýty o opaľovacích krémoch: Spoznajte pravdu, skôr ako si ublížite

Používanie opaľovacích krémov počas leta, obzvlášť na dovolenke pri mori, je bežnou súčasťou plážovej výbavy. Často si však k nim nabalíme aj pár presvedčení, ktoré sa ani zďaleka nezakladajú na pravde. Uveriť im znamená, že si vlastne môžete poškodiť zdravie. Ako, aké a kedy teda správne používať opaľovacie krémy?

05.08.2024 00:00
opaľovanie, klobúk, opaľovací krém, úsmev, leto Foto:
Opaľovací krém výrazne znižuje riziko starnutia pleti a vzniku rakoviny kože.
debata

Zdravé opaľovanie neexistuje, ale…

Toto nie je mýtus. Vystavovanie pokožky slnku znamená jej poškodzovanie. Zdravé opaľovanie neexistuje a opálenie je známka poškodenia DNA v koži. Avšak na druhej strane je potrebné k tomuto tvrdeniu pristupovať obozretne. Slnko je síce nebezpečné, ale v tele naštartuje aj zdravé procesy vrátane tvorby hormónov šťastia, vitamínu D a podobne. Koniec koncov, všetkého veľa škodí, aj zdravého jedla. Preto je potrebné si dopriať slnečné kúpele, ale s mierou a rozumom.

823701610 Čítajte viac Chcete v lete používať len jeden jediný krém? Potom by to mal byť tento... pleť si pýta ochranu aj hydratáciu

Krém stačí pri mori

Nie je to pravda. Pri mori je síce intenzita žiarenia silnejšia, ale aj u nás už máme teploty porovnateľné s prímorskými letoviskami a priamo úmerné je silné aj slnko. Dermatológovia neustále pripomínajú, že používanie ochranného slnečného SPF faktora je zásadné nielen pre prevenciu vrások, pigmentových škvŕn a známok starnutia pleti, ale najmä rakoviny kože. A to platí ako v prípade, že odpočívate na pláži pri mori, tak aj keď sa idete doma prejsť so psom do lesa.

Chémia poškodí telo viac ako slnko

Je pravda, že v roku 2020 zistili dve štúdie úradu FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov), že sa oxybenzón, spolu s piatimi ďalšími bežnými látkami v chemických opaľovacích krémoch, preukázateľne vstrebáva do pokožky a môže ju poškodiť. No FDA však zdôrazňuje, že je potrebné vykonať ďalšie štúdie, aby bolo možné tieto zložky označiť za nebezpečné.

Uma Thurman Čítajte viac Hľadáte ideálne slnečné okuliare na novú sezónu? Inšpirujte sa modelmi, aké nosí Demi Moore či Cate Blanchett, pristanú aj vám

Ďalšou diskutovanou zložkou je benzén, ktorý je považovaný za potenciálne karcinogénnu látku. Do opaľovacích prípravkov sa nepridáva zámerne, môže sa v nich ale vyskytnúť ako vedľajší kontaminačný produkt. Benzén je prirodzenou súčasťou ropy a používa sa ako rozpúšťadlo. Pozor by ste si mali dať aj na látky oktinoxát a homosalát. Objavuje sa až v polovici opaľovacích prípravkov ako UV filter a môže spôsobovať alergické reakcie. Preto je lepšie si pozrieť zloženie nielen na potravinách, ale aj na opaľovacích krémoch. A aj tu platí, že ušetriť sa neoplatí, lepšie je si vyberať zdravšie a kvalitnejšie výrobky, kde je nižší, alebo žiadny podiel problematických lá­tok.

žena, krásna žena, pleť, pokožka, staroslitivoť Čítajte aj Absolútna nutnosť pre vašu pokožku: Krém či sérum, ktoré sú správny krok ku krásnej a zdravej pleti, obsahujú...

Čím vyššie SPF, tým lepšie

Hodnota SPF faktoru meria mieru ochrany proti ultrafialovým lúčom B (UVB), ktoré sú známe tým, že spôsobujú spáleniny. Lenže trvalé poškodenie kože a rakovinu môžu spôsobiť aj lúče UVA, ktoré prenikajú aj cez mraky. Ani vysoké ochranné faktory teda nemusia nutne poskytovať rovnakú úroveň ochrany pred ultrafialovým žiarením A (UVA). Kvalitný opaľovací krém by mal teda poskytovať ochranu proti UVB a zároveň aj proti UVA. Väčšina dermatológov odporúča opaľovacie krémy SPF 30 a vyššie. Jedine tie možno považovať za dostatočnú ochranu, pretože odfiltrujú až 98% UVB žiarenia.

Opaľovací krém stačí

Áno, opaľovací krém výrazne znižuje riziko starnutia pleti a vzniku rakoviny kože, avšak iba za predpokladu, že ho správne používate. Aby bol ochranný faktor SPF maximálne účinný, musíte naniesť dostatočné množstvo produktu, čo je asi čajová lyžička na každú končatinu a čajová lyžička na tvár. Pre spoľahlivý účinok myslite na to, že opaľovací prípravok treba aplikovať minimálne 20 až 30 minút pred pobytom na slnku a každé dve hodiny to potom opakovať. Zároveň je dôležité nezabúdať ešte na ďalšie opatrenia, ako sa chrániť proti škodlivým účinkom slnečného žiarenia. Noste pokrývku hlavy a slnečné okuliare a medzi 11. a 15. hodinou sa pohybujte prevažne na tienistých miestach.

Prírodné opaľovacie krémy sú lepšie

O tom sa vás budú snažiť presvedčiť nadšenci eko života, no ide o diskutabilné a nepotvrdené slová. Opaľovacie prípravky sa delia podľa toho, či obsahujú chemické, alebo minerálne (fyzikálne) filtre. Chemické filtre sa vstrebávajú do kože, minerálne filtre, čo sú na jemný prach rozomleté minerálne látky (oxid zinočnatý, oxid titaničitý), zostávajú na povrchu kože a vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá slnečné žiarenie odráža.

Fyzikálne (minerálne) opaľovacie krémy spôsobia s menšou pravdepodobnosťou podráždenie citlivej pokožky alebo alergickú reakciu. Chemické sa zase lepšie rozotierajú a nenechávajú toľko biele škvrny. Každému skrátka vyhovuje niečo iné, a pokiaľ netrpíte špecifickými kožnými problémami alebo alergiami, nie je potrebné sa chemických filtrov obávať.

Aesop's Protective Facial Lotion s ochranou SPF...
Krém na tvár Hydrate and Protect Anti-Ageing od...
+12Pleťový krém Origins Plantscription SPF 25...

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #SPF #UV žiarenie #slnečné žiarenie #opaľovací krém #opaľovacie krémy #uv filter #UV faktor #UVA #UVB #UV index

+ Príčinu popraskaných pier nehľadajte len v kozmetika, potrebujete pitný režim.
Udržiavanie rezervy na...

+ Potrebujete odpočinok a robiť len to, čo vás baví. Aj vaša duša potrebuje relax.
Finančné problémy za...