Spánok je predpokladom zdravia a krásy
Jedno je jasné. Bez dostatočne dlhého a kvalitného spánku nebudete ani zdravá, ani krásna. Americká herečka Dakota Johnson verejne priznala, že keď nenaspí každú noc minimálne 10, radšej ale 14 hodín, nie je schopná počas dňa poriadne fungovať a cíti sa tak unavená, že si pokojne schrupne aj po obede. Zrejme na tom niečo bude, niektoré vedecké štúdie a výskumy ukazujú, že ženy by mali spať dlhšie ako muži.
Ženy veru viac ako muži
Pri odporúčaných ôsmych hodinách spánku sa doteraz hovorilo o potrebe celej ľudskej rasy. Ukazuje sa však, že išlo o potreby maskulínnej časti planéty. Rôzni ľudia potrebujú rôzne dlhý čas, aby sa cítili fyzicky aj psychicky v pohode, boli v zamestnaní produktívni a zvládali svoj každodenný režim. V skutočnosti nemožno odhadnúť či spočítať presné množstvo času, ktorý všetci potrebujeme na dostatočný spánok. Potreba spánku je úplne individuálna, dôležité je počúvať svoje telo, a ak sa ráno necítite svieži a plní novej energie, je na čase začať na kvalite a množstve svojho spánku pracovať. Ženy ho však kvôli intenzívnejším hormonálnym zmenám potrebujú viac.
Skoro o pol hodiny viac
Niekoľko vedeckých štúdií skúmalo spánkové návyky v závislosti od pohlavia a výsledky ukázali, že ženy spia v priemere až o 28 minút dlhšie ako muži. Existuje niekoľko teórií, prečo ženy spia v priemere o niekoľko desiatok minút dlhšie ako ich mužské náprotivky. Vzhľadom na to, že spánok je z veľkej časti regulovaný hormónmi, môže mať ženské pohlavie skutočne vplyv na to, koľko ho potrebujete. Ženské pohlavné hormóny ovplyvňujú priebeh menštruácie, ich hladiny sa menia v tehotenstve aj rôznych fázach menštruačného cyklu, sú zodpovedné za rad problémov počas menopauzy a ich neustále kolísanie môže mať negatívne dopady na kvalitu spánku. To je zrejme jedným z dôvodov, prečo ženy potrebujú na regeneráciu viac času.
Čítajte aj Ako veľmi ovplyvňuje spánok kvalitu života? Vedeli ste, že spánok súvisí aj s rozvojom niektorých ochorení?Viac povinností, viac regenerácie
Hoci sa o rovnosti hovorí stále viac, jej zrealizovanie je beh na ešte dlhé trate. Viac potreby spánku vyplýva jednoducho aj z väčšej záťaže počas dňa, ktorá je na ženy kladená. Vzhľadom na všetky každodenné povinnosti bývajú skrátka unavenejšie ako muži. Často vstávajú v noci k malým deťom, okrem povinností v zamestnaní na nich obvykle leží väčší diel starostlivosti o domácnosť, nákupy, varenie, upratovanie, starostlivosť o ratolesti, často tiež starosť o vlastných starnúcich rodičov. To všetko vedie k vyššej potrebe odpočinku. Ak ho nemajú, prejavuje sa to negatívne na psychike, libide aj zdraví.
Ako by ženy mali správne spať?
Len dĺžka spánku nestačí, mali by ste venovať pozornosť aj jeho kvalite. Tú je možné podporiť správnou spánkovou hygienou. Znamená to chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, večer obmedziť množstvo modrého svetla, ktoré produkujú napríklad obrazovky telefónov, notebookov alebo televízii a znížiť teplotu v miestnosti. Niekoľko hodín pred spaním by ste sa tiež mali vyhnúť kofeínu, alkoholu alebo ťažkému jedlu. Miestnosť, v ktorej spíte, by mala byť vyvetraná.
Od nervozity až k cukrovke
Ak sa obávate, že nespíte dostatočne, je dôležité venovať pozornosť signálom, ktoré vám vaše telo dáva. Nedostatok spánku ovplyvňuje reakčnú dobu, čo môže byť príčinou dopravných nehôd a chýb v práci. Ďalej má zásadný vplyv na náladu aj pamäť a zvyšuje riziko ťažkostí, ako sú úzkosti a depresie, môže tiež viesť k zdravotným problémom. Kardiovaskulárne problémy a vysoký krvný tlak, oslabená imunita, hormonálna nerovnováha. To všetko je následok zlého spánku. A čo viac, bolo dokázané, že nedostatok spánku úzko súvisí s obezitou aj cukrovkou.