Patrí k nim aj dôraz na hygienu vody (a, samozrejme, aj potravín). Odborníci odporúčajú na dovolenke piť len nápoje v originálnom balení.
Pitná voda z vodovodu v neznámych alebo menej známych destináciách môže predstavovať niekoľko zdravotných rizík kvôli potenciálnym kontaminantom a rôznej kvalite vodárenských zariadení. Medzi najbežnejšie hrozby patria mikrobiálne kontaminanty, medzi ktorými sa môžu nachádzať baktérie ako E. coli či salmonella. Spôsobujú vážne gastrointestinálne ochorenia.

Vo vode v potrubí môžu byť prítomné aj vírusy, napríklad norovírus, hepatitída A a rotavírus, či parazitické prvoky, ktoré môžu spôsobiť dlhodobé gastrointestinálne problémy.

Voda je často ovplyvnená miestnou infaštruktúrou, v niektorých letoviskách a prímorských dedinkách môže byť potrubie staré a zle udržiavané, čím sa do vody dostávajú napríklad aj rozličné chemické kontaminanty ako olovo, ortuť či dusičňany (napríklad z poľnohospodárskych odtokov). Aj preto je nutné, aby ste na dovolenkách kupovali balenú vodu a využívali ju nielen pri bežnom pití, ale napríklad aj pri varení čaju a kávy.

Hoci niekto by mohol argumentovať, že prevarením vody dochádza k likvidácii väčšiny patogénov, sú aj také látky, na ktoré vplyv bod varu nemá. Preto varte s balenou vodou. V núdzových situáciách môžu pomôcť tablety na čistenie vody alebo prenosné vodné filtre. Niektoré filtre sú účinné pri odstraňovaní širokej škály kontaminantov. Pokiaľ vám to však situácia dovoľuje nakupujte vodu v obchode.
Dôležité je myslieť na hygienu pri ľade. Robte si vlastný, ak to umožňuje napríklad hotelová chladnička alebo prenajatý dovolenkový apartmán. Ľad môžete tiež kupovať balený v obchodoch, ale uistite sa, že bol vyrobený z nezávadnej vody.