Toto drobné bobuľové ovocie dokáže pomôcť pri viacerých ochoreniach, pri problémoch s trávením, majú antioxidačné účinky a podporujú tiež kvalitu zubov, vlasov či pokožky.
„Z vitamínov má popredné miesto vitamín C, ktorý je silný antioxidant. Obsahujú minerály, ale aj stopové prvky – meď, draslík, železo, horčík, vápnik, zinok, kobalt. Meď obsiahnutá v malinách sa odporúča tým, ktorí trpia stresovým vypätím,“ poznamenala Zuzana Klinčáková, vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ.
Čítajte viac Egypťania ju ukladali do hrobov ako jedlo pre mŕtvych, v USA sa jedáva dodnes: Toto ste o šupke z melóna netušili... v žiadnom prípade ju nevyhadzujteMaliny obsahujú aj pomerne vysoké množstvo vitamínu A. Ten podporuje zdravý zrak, chráni bunky, ovplyvňuje kvalitu zubov, kostí, vlasov a pokožky. Obsahujú aj biotín a vitamín B7. „Biotín je nevyhnutný pre správny stav pokožky. Už odpradávna sa maliny používali pri prechladnutí a akútnych ochoreniach dýchacích ciest, pri chrípke, horúčkovitých stavoch, bolestiach kĺbov a neuralgii,“ ozrejmila odborníčka.
Ak hovoríme o slove odpradávna, na mysli máme staroveké Grécko a Rím. Prvé zmienky pochádzajú už z antiky, kde sa maliny používali ako liečivá rastlina. V písomných záznamoch sa objavujú prvýkrát v štvrtom storočí. Mimochodom, svoj pôvod ukrývajú vraj aj v názve. Latinskom. Ten znie Rubus idaeus, čo odkazuje na horu Ida v Grécku, kde sa predpokladá, že tieto rastliny prvýkrát rástli.
Čo ste možno netušili…
Čo ste možno o malinách netušili, je, že sú masívne rozšírenou rastlinou. Rastú totiž na všetkých kontinentoch – s výnimkou Antarktídy. Druhou zaujímavosťou je, že červené maliny sú síce najbežnejšie, no existujú aj maliny rôznych farieb vrátane čiernych, fialových a zlatých.
Čítajte viac Pestovali ju už Aztékovia, za základný kameň letnej kuchyne vďačíme moreplavcom! A tušili ste, že táto zelenina je vlastne ovocie?Pri malinách je, samozrejme, dobré poznať aj isté negatíva. Tie sa spájajú najmä s ľuďmi s konkrétnou diagnózou alebo dispozíciou. Niektorí ľudia (a deti) môžu byť alergickí na maliny, čo môže spôsobiť symptómy ako vyrážky, opuchy alebo problémy s dýchaním. Ovocie obsahuje aj oxaláty, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov u ľudí citlivých na tieto zlúčeniny.
Ak nepatríte ani do jednej z dvoch uvedených skupín, určite si na malinách pochutnajte. Možno ich použiť do smoothies, do jogurtov či cereálnych kaší. Urobiť sa dá z nich napríklad aj džem či sirup, čo má v slovenských končinách dlhoročnú tradíciu.
Zdravý letný dezert s malinami
Tento recept je ideálny na horúce letné dni, je osviežujúci, plný živín a veľmi jednoduchý na prípravu.
Ingrediencie:
- 2 šálky čerstvých malín
- 1 šálka gréckeho jogurtu (nízkotučného alebo bez tuku)
- 2 lyžice medu alebo javorového sirupu (voliteľné)
- 1 lyžica chia semienok
- 1 šálka granoly (môže byť domáca alebo kúpená)
- Čerstvé lístky mäty na ozdobu
Postup: V miske zmiešajte grécky jogurt s medom alebo javorovým sirupom, ak chcete bázu osladiť. Pridajte chia semienka a dôkladne premiešajte. Nechajte zmes odpočívať v chladničke asi 10 minút, aby chia semienka mali čas napučať. Čerstvé maliny jemne opláchnite studenou vodou a nechajte ich odkvapkať. Do pohárov alebo misiek začnite vrstviť jednotlivé ingrediencie.
Najprv pridajte vrstvu jogurtu s chia semienkami. Na jogurt položte vrstvu čerstvých malín. Na maliny nasypte vrstvu granoly. Opakujte vrstvenie podľa veľkosti pohára, kým nevyčerpáte všetky ingrediencie. Na vrch dezertu môžete pridať niekoľko celých malín a ozdobiť čerstvými lístkami mäty pre extra osviežujúci efekt. Dezert je najlepší, keď je dobre vychladený, takže ho môžete pred podávaním na pár minút umiestniť do chladničky.
Výhody:
- Grécky jogurt poskytuje vysoký obsah bielkovín a probiotík, ktoré podporujú zdravé trávenie.
- Chia semienka sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vlákninu a antioxidanty.
- Maliny prispievajú vitamínom C a antioxidantmi, ktoré podporujú imunitný systém a celkové zdravie.
- Granola dodáva dezertu chrumkavosť a dodatočné vlákniny a vitamíny, najmä ak obsahuje orechy a sušené ovocie.
Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Smotanový dezert panna cotta na Varecha.sk