Posilnia imunitu, zlepšia trávenie, ale nápoje smoothie majú aj negatíva! Poznajte ich a vyhnite sa im, urobte si fakt zdravé smoothie

Ovocné a zeleninové šťavy posilňujú imunitu a zlepšujú trávenie. Do smoothies možno pridať aj orechy, vločky, mlieko či jogurt, vďaka čomu tiež zasýtia.

11.07.2024 00:00
smoothie Foto:
Zoštíhľujúce smoothie.
debata

Smoothies obsahujú najmä vitamíny, minerálne látky, antioxidanty a enzýmy, tiež vlákninu a jadierka, priblížil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

„Pridané semienka obohacujú nápoj o dôležité omega 6– a omega 3-mastné kyseliny. Využitie týchto živín je optimálne, organizmus ich vie dokonale spracovať a využiť na posilnenie imunity, zlepšenie tráviacich pochodov,“ ozrejmila vedúca odboru podpory zdravia a výchovy k zdraviu RÚVZ Zuzana Klinčáková.

Dámska cross-body kabelka z vlákna raffia. Predáva Zara Čítajte viac Viete, čo to je raffia? Tašky z tohto materiálu sú absolútnym hitom leta, poradíme, ako ich nosiť aj kde nájdete najštýlovejšie modely

Zároveň upozornila, že jeden pohár smoothie denne je pre dobrý zdravotný stav postačujúci, pričom je dôležité kombinovať ho so zdravou stravou a životosprávou.

Ilustračné foto.

Pri konzumácii smoothies je dobré uvedomiť si, že zvyčajne sú zdravšie a hodnotnejšie tie, ktoré si z poctivých surovín (celého ovocia a zeleniny) či jogurtu, mandľového mlieka a podobne, vyrobíte doma sami. Pri príprave smoothies je dobré myslieť aj na to, ako a v akom množstve ich osladíte. Med či stévia sú vhodné, skúsiť môžete aj javorový sirup, ale nepreháňajte to s množstvom.

Pozor, ani smoothie nie sú bez chyby

Mnohé smoothie, najmä tie komerčné, obsahujú veľa pridaných cukrov alebo zložiek s vysokým obsahom cukru, ako sú ovocné šťavy a sirupy. To môže viesť k výkyvom hladiny cukru v krvi a zvýšenému riziku cukrovky. Kyslosť a obsah cukru v smoothie môžu erodovať zubnú sklovinu a prispieť k zubným problémom, ak sa konzumujú často. Predpripravené alebo kupované smoothie môžu obsahovať skryté zložky ako konzervanty, umelé príchute a farbivá, ktoré nemusia byť zdravé.

Skutočne zdravé smoothie? Tu je recept!

Zelené Proteínové Smoothie

Ingrediencie

  • 1 šálka špenátu (čerstvý alebo mrazený)
  • 1 malý banán (pre prirodzenú sladkosť)
  • 1/2 šálky gréckeho jogurtu (čistý, nesladený)
  • 1 lyžica chia semienok
  • 1 lyžica mandľového masla (alebo akéhokoľvek orechového masla podľa vášho výberu)
  • 1 šálka nesladeného mandľového mlieka (alebo akéhokoľvek rastlinného mlieka)
  • 1/2 šálky mrazeného ovocia (napríklad čučoriedky, jahody alebo zmes ovocia)
  • 1 čajová lyžička medu alebo javorového sirupu (voliteľné, pre pridanú sladkosť)
  • niekoľko kociek ľadu (voliteľné, pre textúru)
komár, štípanec, uštipnutie, hmyz, krv Čítajte viac Prečo niektorí z nás priťahujú komáre viac ako iní? Vedci majú pár odpovedí a tiež jeden nečakaný trik - pod stôl dajte...

Postup
Pripravte si všetky ingrediencie a dôkladne umyte čerstvé produkty. Vložte špenát, banán, grécky jogurt, chia semienka, mandľové maslo a mrazené ovocie do mixéra. Nalejte nesladené mandľové mlieko. Mixujte ingrediencie, kým nebudú hladké. Ak preferujete chladnejšie a hustejšie smoothie, pridajte niekoľko kociek ľadu do mixéra. Ochutnajte smoothie a ak je potrebné, pridajte med alebo javorový sirup pre dodatočnú sladkosť. Nalejte do pohára a hneď si vychutnajte.

Nutričné Výhody
Špenát: Bohatý na vitamíny A, C, K, železo a vlákninu.
Banán: Poskytuje prirodzenú sladkosť, draslík a vitamín B6.
Grécky Jogurt: Vysoký obsah proteínov a probiotík pre zdravie čriev.
Chia Semienka: Zdroj omega-3 mastných kyselín, vlákniny a proteínov.
Mandľové Maslo: Dodáva zdravé tuky a proteíny.
Ovocie: Plné antioxidantov, vitamínov a vlákniny.
Mandľové Mlieko: Nízkokalorická bezmliečna možnosť s pridaným vápnikom a vitamínom E.

Video
Osviežujúci melónový džúsik

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #zdravie #vitamíny #smoothie

+ Stavy úzkosti sa vám podarí zvládnuť v prítomnosti blízkej a veselej osoby.
V bankomate nájdete vyšší obnos...

+ Nezabúdajte na otužovanie, môžete striedať saunovanie s plávaním.
Udržiavajte si pracovný poriadok, aby ste boli...