Prečo niektorí z nás priťahujú komáre viac ako iní? Vedci majú pár odpovedí a tiež jeden nečakaný trik - pod stôl dajte...

Máte pocit, že ste doslova magnet na komáre? Priťahujete ich viac ako vaši priatelia a príbuzní? A pýtate sa, čím to je, a ako by ste tomu mohli zabrániť? Na tieto otázky sa pokúsil nájsť odpovede spravodajský server The New York Times.

06.07.2024 05:00
komár, štípanec, uštipnutie, hmyz, krv Foto:
Niektorí ľudia vydávajú viac pachov, ktoré sa komárom páčia
debata (1)

Komárov priťahujú všetci ľudia, hovorí Christopher Potter, ktorý je docentom neurovedy na Lekárskej fakulte Univerzity Johnsa Hopkinsa. Ak sa však pristihnete, že ich od seba odháňate častejšie ako vaše okolie, je možné, že patríte k tým nešťastníkom, ktorí sú pre komárov jednoducho lákavejší.

Podľa Pottera neexistuje jediný, jednoznačný dôvod, prečo sú niektorí ľudia poštípaní viac ako iní – čiastočne preto, že je to pre vedcov dosť náročný problém na štúdium. Odborníci však identifikovali dve hlavné kategórie faktorov, ktoré nás robia pre komárov atraktívnejšími: biologické aspekty, ktoré nemôžeme zmeniť, a správanie, ktoré zmeniť môžeme.

Ako sladká jahoda, už len zastrčiť sosák

Medzi prvú skupinu faktorov patrí najmä to, ako voniate. Desiatky rôznych molekúl rozmiestnených po celom vašom tele spoločne vytvárajú váš jedinečný pach. „Je to ako s jahodami – v jahodách nie je jeden pach, ktorý by im dodával túto vôňu,“ povedal Potter. "Je to kombinácia tuctu pachov, ktoré sa spájajú dohromady. "A je pravdepodobné, že práve táto charakteristická zmes chemických zlúčenín komárov priťahuje, dodal.

Viktória Čabanová, SAV, vedkyňa, virologička Čítajte viac Vedkyňa: Ázijský komár tigrovaný si hľadá obete cez deň. Chemickými postrekmi plytváme, môže sa nám to vypomstiť

Je tiež možné, že niektorí ľudia vydávajú viac pachov, ktoré sa komárom páčia, uviedla Lindy McBrideová, docentka ekológie, evolučnej biológie a neurovedy na Princetonskej univerzite. To neznamená, že niekto, kto výraznejšie vonia ostatným ľuďom, bude vždy cieľom komárov – komáre sú citlivé na rôzne druhy pachov, dokonca aj na tie, ktoré človek nedokáže rozpoznať, povedala McBrideová. Komáre podľa nej napríklad milujú pach predlaktia. „Pritom nikdy nikoho nenapadne, že by jeho paže mohli byť cítiť,“ povedala.

Krv alebo dych? Tiež hrajú rolu

Komáre priťahuje kožný maz; voskovitá, mastná látka na pokožke, ktorá ju chráni pred vysychaním. Obsahuje molekuly, ktoré prispievajú k vášmu telesnému pachu. Záležať môže aj na krvnej skupine, hovorí lekár pohotovostnej medicíny na Clevelandskej klinike Christopher Bazzoli. Podľa neho sa zdá, že komáre to ťahá k ľuďom s krvnou skupinou 0, a to z dôvodov, ktoré vedci zatiaľ nezistili.

Ilustračné foto.

Úlohu hrá tiež individuálny spôsob dýchania, ktorý Bazzoli nazýva „dychový podpis“. Komáre vyhľadávajú oxid uhličitý, čo je čiastočne dôvod, prečo nás dokážu tak dobre nájsť. Čím viac vydychujeme, tým viac oxidu uhličitého vysielame do ovzdušia – a nevedomky tým k sebe lákame bodavých trýzniteľov.

Ak ste si teda napríklad vonku zacvičili, dýchate intenzívnejšie a vydýchate viac oxidu uhličitého, to by mohlo komárov prilákať, povedal Potter. Taktiež pot vysiela komárom zreteľný signál, dodala McBrideová – najmä potom pot, ktorý zostane na tele niekoľko hodín a zmieša sa s baktériami na koži.

komáre Čítajte viac Komáre útočia! Aká je prevencia pred ich liahnutím? Ochránia vás aj bylinky s prenikavou vôňou. Viete ktoré?

Keď si na pláži dáte niekoľko pív alebo margarít, začne sa do potu vylučovať aj alkohol, čo môže tiež prilákať komáre. A alkohol navyše môže zmeniť chemické zloženie vášho telesného pachu, čo tiež poslúži ako lákadlo pre bzučiaci hmyz.

Pomoc? Existuje vôbec…?

Ako sa dajú zahnať? Existuje niekoľko osvedčených stratégií. Podľa Bazzoliho niektoré voňavé výrobky osobnej hygieny, ako sú parfumy, voňavé mydlá, pleťové vody či opaľovacie krémy, môžu komáre priťahovať. Ak teda budete tráviť čas vonku, keď sú komáre blízko, snažte sa používať výrobky bez parfemácie a zvážte, či úplne nevynechať voňavku.

Niektoré farby oblečenia, ako je čierna a tmavomodrá, môžu na komárov pôsobiť ako magnet. Výskumy tiež naznačujú, že komáre priťahujú jasne oranžové a červené farby. Držte sa svetlejších farieb, radí Bazzoli; a ak chcete byť obzvlášť opatrní, noste dlhé rukávy a nohavice.

antiperspiranty - potenie Čítajte viac Žlté škvrny na odevoch v podpazuší? Môžu za ne antiperspiranty! Poznajte triky, ako sa ich zbaviť

Rad repelentov môže pomôcť udržať komáre na uzde, čiastočne aj vďaka tomu, že účinne maskujú pach vašej pokožky, hovorí Potter. Existujú tiež špeciálne elektronické odpudzovače a lapače hmyzu.

Alebo môžete vyskúšať jednoduchý trik, ktorý odporúča McBrideová. Komáre sa radi zdržiavajú pri zemi a bodajú do nôh. Vezmite stolový ventilátor a dajte si ho pod stôl. Komáre sa síce môžu zdať nezničiteľné a nekonečne otravné, ale vo vetre majú problémy, pretože nie sú veľmi dobrí letci, dodala McBrideová.

Vedkyňa V. Čabanová: Komár tigrovaný sa dostal z Ázie do Európy dovozom použitých pneumatík
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #komár #dôvod #príťažlivosť #pot #zloženie #ventilátor

+ Očakávajte príjemný deň, využite počasie a zájdite k vode, zaplávajte si.
Analyzujte svoje výdavky, aby ste...

+ Vyhýbajte sa adrenalínovým športom, nemuselo by to dobre dopadnúť.
Z pozície moci budete mať možnosť...