Prevenciou pred ich výskytom je správna hygiena. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.
Kúpanie vo verejných vodách odborníci považujú za rizikové z hľadiska rozvoja vzniku infekcií močových a pohlavných ciest. „Baktérie, ktoré spôsobujú infekcie, sú častejšie v termálnych vodách. Termálna voda nie je chlórovaná, preto sa v nej choroboplodné zárodky dokážu rýchlo množiť. Umelé vodné plochy majú síce výhodu, že voda je chladnejšia, nevýhodou však je väčšie riziko výskytu siníc a iných mikroorganizmov,“ vysvetlila lekárka. Vodu v bazénoch by preto mali prevádzkovatelia podľa nej pravidelne sledovať a ošetrovať, problém však nastáva pri preplnení bazéna väčším množstvom ľudí.
Čítajte viac Ako si vyberať nohavičky, aby ste 'tam dole' ostali zdraváMedzi faktory, ktoré zvyšujú riziko nákazy, patrí príliš chladná voda, prievan či sedenie na studenom povrchu. „Veľké problémy robí zvyk ponechať si mokré plavky na sebe, čo vytvára ideálne prostredie pre množenie sa baktérií. Častejšie bývajú infekciou postihnuté ženy, a to vzhľadom na kratšiu močovú trubicu a blízkosť pošvy a konečníka k vonkajšiemu ústiu močovej trubice. Náchylnejší sú tiež diabetici, osoby so zníženou imunitou alebo s nízkou úrovňou hygieny,“ ozrejmila Filipovičová.
Aj kúpanie v prírodnom jazere so sebou prináša riziko kontaktu s rôznymi choroboplodnými zárodkami a inými mikroorganizmami. „U žien sa prejavujú nákazy v podobe zápalov močového mechúra a močovej trubice, často bývajú združené s gynekologickými zápalmi. U mužov najčastejšie ide o zápaly predkožky, prostaty, prípadne semenníkov. V prípade, že sa ochorenie nezachytí včas, môžu sa rozvinúť zápaly obličiek, prípadne ochorenia majú zdĺhavejší a komplikovanejší priebeh,“ priblížila urologička.
Čítajte viac Nekomplikovanú mykózu možno vyliečiť aj jednorazovoŠtandardom u infekcií močových ciest je podľa nej vyšetrenie moču s následnou cielenou antibiotickou liečbou. V prípade mužských pacientov sa pri liečbe zápalov predkožky využíva aj doplnková lokálna liečba, u žien je zasa častá liečba pridružených gynekologických zápalov. „Najlepšou prevenciou je dôkladne sa osprchovať čistou vodou po každom kúpaní, prezliecť sa z mokrých plaviek do suchých a vhodné je tiež použitie na to určeného antibakteriálneho mydla,“ odporučila Filipovičová.