Bazalka zo supermarketu vám dlho nevydrží? Ak vyskúšate tento jednoduchý trik, prežije!

Domáci prostriedok, ktorý ochráni bazalku zo supermarketu pred uhynutím, je...

23.06.2024 06:00
bazalka Foto:
Bazalka vám dlho nevydrí? Ako jej pomôcť?
debata

Aj vy si občas prinesiete zo supermarketu bazalku v kvetináči, ale dlho sa z nej netešíte? Po čase listy zoschnú alebo opadajú a z bazalky zostane len akési nevzhľadné a nepoužiteľné torzo. Tu je niekoľko tipov, vďaka ktorým vaša bazalka zo supermarketu neskončí po pár dňoch v koši. Jedným z nich je používanie kávovej usadeniny.

žena, peeling, káva Čítajte viac Nevyhadzovať, ale použiť ako skrášľovací prostriedok

Tento „odpad“, ktorý zostáva v kávovare každé ráno po raňajkách, je perfektným hnojivom pre mnohé rastliny, vrátane bazalky. Kávová usadenina je plná živín, ako je draslík, dusík a fosfor. Rastliny, ktoré preferujú kyslejšiu pôdu, toto prírodné „hnojivo“ milujú. Stačí, ak každé 3–4 týždne primiešate trochu kávovej usadeniny do pôdy vašej bazalky a rastlinke sa bude dariť.

Po rannej káve usadeninu nevyhadzujte. Najprv ju nechajte vyschnúť, aby sa predišlo tvorbe plesní.

Každé 3–4 týždne opatrne primiešajte malé množstvo vysušenej kávovej usadeniny do pôdy okolo vašej bazalky. Dajte si pozor, aby bola usadenina rovnomerne rozložená a nenachádzala sa príliš blízko stonky rastliny.

bazalka, balkón, bylinky, žena Čítajte viac Listy z bazalky netrhajte ako sa vám zachce, vďaka jednej zásade sa z jej čerstvých lístkov budete tešiť dlho

Ďalšie tipy na starostlivosť o bazalku:

Svetlo: Umiestnite bazalku na slnečné miesto. Bazalka potrebuje veľa svetla, ideálne 6–8 hodín priameho slnečného svetla denne.

Zalievanie: Polievajte ju pravidelne, ale dajte pozor, aby pôda bola vlhká, ale nie premočená.

Zber: Pravidelne zbierajte listy, aby ste podporili rast nových výhonkov. Namiesto trhania listov by ste však mali strihať stonky. Strihajte ich ideálne približne päť centimetrov nad miestom, kde vyrastajú nové bočné výhonky – viac tu.

[* video=„60ce4841–2b5a-4106–8fe0-d7006382c52a“ | typ=„tvpravda“ | ratio=„16by9“ | popisok=„Voňavé bazalkové lístky sú ideálne na prípravu domáceho pesta na cestoviny.* Postačí pár minút a raz dva vykúzlite doma výbornú sviežu bylinkovú omáčku, ktorá pár dní vydrží aj v chladničke.“ *]

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Čerstvé bazalkové pesto na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #bylinky #bazalka

+ Veľký pozor si dávajte pri šoférovaní na motorke, držte sa všetkých pravidiel.
Mať dostatok peňazí neznamená, že...

+ Zistíte, že vám prestáva slúžiť pamäť, mali by ste začať s trénovaním.
Vymyslíte plán vďaka, ktorému budete mať...