Gréci sa s ním natierali, v Taliansku ho pili: Olivový olej je pre zdravie hotový zázrak, ale mali by ste tiež vedieť, čo s ním nerobiť...

Olivový olej je nielen kulinárskym pokladom, ale aj významným prínosom pre naše zdravie. Jeho pravidelná konzumácia môže priniesť množstvo zdravotných výhod, ktoré sú podporené vedeckými výskumami a skúsenosťami odborníkov na výživu.

21.06.2024 12:00
oliva, olivový olej Foto:
Pravidelná konzumácia môže zmierniť zápalové procesy v tele, čo je prospešné pri rôznych chronických ochoreniach.
debata

Ak hovoríme o zdravotných benefitoch, kvalitný olivový olej ich ponúka niekoľko. Jeho zaradením do stravy môžete napríklad znížiť riziko vzniku cukrovky druhého typu. Olej pomáha pri regulácii hladiny cukru v krvi a zvýšení citlivosti na inzulín. Tiež je skvelý pri podpore kondície srdca. Znižuje krvný tlak, obmedzuje zápaly a pomáha regulovať hladiny cholesterolu. Obsahuje vysoké množstvo mononenasýtených mastných kyselín a polyfenolov, ktoré sú silnými antioxidantmi.

melón, červený melón, žena, záhrada Čítajte viac Egypťania ju ukladali do hrobov ako jedlo pre mŕtvych, v USA sa jedáva dodnes: Toto ste o šupke z melóna netušili... v žiadnom prípade ju nevyhadzujte

Olivový olej je tiež skvelým pomocníkom pri trávení a môže zmierniť príznaky niektorých tráviacich problémov. Jeho pravidelná konzumácia môže zmierniť zápalové procesy v tele, čo je prospešné pri rôznych chronických ochoreniach.

Dôležité fakty o olivovom oleji

  1. Kombinácia s čerstvou zeleninou: Olivový olej je najúčinnejší, keď sa konzumuje s čerstvou zeleninou, čo podporuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch.
  2. Pestrá strava: Ideálna je rozmanitosť rastlinných olejov – napríklad striedanie repkového, olivového a slnečnicového o­leja.
  3. Primerané množstvo: Aj napriek jeho prospešným vlastnostiam by sa mal olivový olej konzumovať v malých množstvách – jedna čajová lyžička denne je ideálna pre zdravého dospelého.

Zaujímavé a vtipné fakty o olivovom oleji

Historické použitie: V starovekom Grécku a Ríme sa olivový olej používal nielen na varenie, ale aj na osvetľovanie domov. Lampy naplnené olivovým olejom osvetľovali nočné ulice. Pri starovekých olympijských hrách sa športovci natierali olivovým olejom pred súťažami. Verili, že to zlepšuje ich výkon a chráni pokožku.

Olivový olej je bežne dostupný, no nie každý ho...

Kozmetické využitie: Kleopatra údajne používala olivový olej ako súčasť svojej kozmetickej rutiny na udržanie krásy a mladistvého vzhľadu pokožky. Aj v dnešnej dobe sa olivový olej používa v kozmetických výrobkoch, vrátane mydiel a šampónov, pre jeho hydratačné vlastnosti.

Vtipná chybička: V jednom talianskom meste sa raz počas festivalu zamenili nádoby a namiesto vína sa podával olivový olej. Hostia boli prekvapení, ale po prvom šoku sa festival stal legendou.

Aging pigment pigmentove skvrny starecke skvrny Čítajte viac Ste jednou z 50 percent žien, ktoré trápi tento problém pleti? Riešenie existuje, poďte s nami krok za krokom proti tmavým škvrnám

Keď je už reč o chybách, sú aj také, na ktoré si treba dávať pozor. Pri olivovom oleji je dôležité aj nasledovné:

  • má nízku dymovú teplotu v porovnaní s inými olejmi, čo znamená, že sa môže rozkladať pri nižších teplotách. Pri príliš vysokých teplotách sa môžu tvoriť škodlivé látky a olej stratí svoje prospešné vlastnosti. Preto nie je vhodný na fritovanie alebo varenie pri veľmi vysokých teplotách.
  • olivový olej má obmedzenú trvanlivosť a časom stráca svoju čerstvosť a nutričné hodnoty. Je dobré skonzumovať ho do šiestich mesiacov až jedného roka od otvorenia fľaše.
  • je citlivý na svetlo a teplo, ktoré môžu spôsobiť jeho oxidáciu a zhoršenie kvality. Najlepšie je skladovať ho v tmavej sklenenej fľaši alebo nepriehľadnej nádobe.
Video
Marinovaná minimozzarella sa bude hodiť na chlebíky, na obloženú misu alebo aj na pizzu.

Zoznam surovín a textový postup nájdete v recepte Marinovaná minimozzarella na Varecha.sk

Viac videoreceptov si pozrite v TV Varecha.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #krása #zdravie #Telo #história #olivový olej

+ Očakávajte príjemný deň, využite počasie a zájdite k vode, zaplávajte si.
Analyzujte svoje výdavky, aby ste...

+ Cvičte pravidelne, aby ste zvýšili energiu. Pohyb je kľúčový.
Šťastenu chyťte pevne za ruku a nepúšťajte,...