Ako a čím si umývať ruky, aby vám nestarli rýchlejšie ako musia

Umývanie rúk nás chráni pred ochoreniami, no ak ich neumývate správne, alebo vhodnými prípravkami, tak sa môže stať, že vám budú starnúť omnoho rýchlejšie, ako zvyšok tela. Ako si teda nastaviť správnu starostlivosť o ruky, aby boli aj čisté aj vyzerali mlado?

12.06.2024 13:17
kliešť, vyberanie kliešťa, grafika, ako vybrať... Foto:
Hygiena rúk je síce potrebná, súčasne ale pokožku vysušuje a narúša jej prirodzenú ochrannú vrstvu.
debata

Ruky umývame prakticky stále

Tým neustále likvidujeme s baktériami aj ochranný film, ktorý má ruky chrániť. Pred jedlom, po návrate z vonku domov, po každom použití toalety… Ruky si umývame niekoľkokrát za deň a k umývadlu môžeme mieriť ešte častejšie, ak si to vyžaduje naše zamestnanie. Hygiena rúk je síce potrebná, súčasne ale pokožku vysušuje a narúša jej prirodzenú ochrannú vrstvu. Najmä, ak používate nevhodné mydlo. Ako teda postupovať správne?

Chémia nie je najlepšia

Ak máte kožu na rukách často suchú a citlivú, dajte pozor na výber mydla. Uprednostnite prípravky s nižším pH, ktoré sú k rukám šetrnejšie, toľko ich nevysušujú a podporujú prirodzenú obranyschopnosť kože. Vyberajte prípravky bez penidiel a konzervantov. Namiesto tvrdých kociek voľte skôr tekuté mydlá s krémovou konzistenciou, pomáhajú lepšej hydratácii. Nadmerné vysušovanie a narušovanie pH pokožky môže viesť k suchej a popraskanej koži, zápalom a ekzémom.

shutterstock 793012555 Čítajte aj Ako často meníte uteráky a obliečky? Zrejme menej ako je zdravé

Antibakteriálne mydlá

V covidových časoch sa stali modlou. Ale pár rúk si to odnieslo zostarnutím. Bežne nie je jeho použitie pri každom umývaní potrebné. Svojím zložením s obsahom alkoholu a dezinfekcie nie sú ku koži tak šetrné ako mydlá, ktoré na bežnú špinu úplne stačia. Agresívnejšie mydlá majú na svedomí zvýšené vysušovanie, začervenanie a popraskanie. Antibakteriálne mydlo zaraďte len v období zvýšenej chorobnosti.

Detské mydlo po celý život

Nenechajte sa zmiasť názvom. Ak je detské mydlo spoľahlivé pre deti, ktoré majú neustále ruky špinavé, postačí aj dospelým. Pokiaľ hľadáte lacnú a súčasne šetrnú alternatívu pre citlivú pokožku, siahnite práve po detských mydlách. Sú dostatočne šetrné nielen pre pokožku novorodencov, hodia sa aj pre osoby s citlivou pleťou, prasklinami a zápalmi kože aj pre pacientov s atopickým ekzémom. Detské mydlá sú obvykle bez parfumácie, ktorá môže byť pre citlivú kožu dráždivá, naopak často obsahujú pokožke prospešný lanolín.

Netrápte ruky dlho

Za umytie rúk sa nepovažuje, že ich namočíte pod vodu. No netreba to s ich brhlením ani preháňať. Ideálne umývanie by malo trvať asi 30 sekúnd. Počas tohto času treba dôkladne umyť všetky záhyby, končeky prstov aj priestor medzi jednotlivými prstami. Vhodná nie je ani príliš studená alebo teplá voda. Niekedy stačí ruky len krátko opláchnuť, nemusíte ich umývať mydlom za každú cenu. Uterákom potom ruky osušte jemným poklepávaním, nijako ich nedrhnite.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #umývanie rúk #mydlo #starnutie pleti #opaľovací krém #pokožka rúk #UV faktor #hydratácia pokožky #čisté ruky #dezinfekčné mydlo #ochrana kože

+ Vyhýbajte sa adrenalínovým športom, nemuselo by to dobre dopadnúť.
Z pozície moci budete mať možnosť...

+ Zdá sa, že zabúdate na svoje zdravie, čo by sa vám mohlo vypomstiť.
Vyhýbajte sa zbytočným nákupom, aby...