Napísal to denník „The Times“ s odvolaním sa na štúdiu, ktorá dopĺňa súvislosti medzi menštruačným cyklom a fyzickou a duševnou výkonnosťou.
Až 87 percent futbalistiek podľa skoršieho výskumu uviedlo, že sa počas menštruácie cítia byť menej výkonné a viac unavené. Výskum tiež zistil, že u popredných hráčok bola šesťkrát vyššia pravdepodobnosť svalového zranenia v šiestich dňoch predchádzajúcich perióde v porovnaní s obdobím samotným. Vedci z londýnskej University College London (UCL) sa preto rozhodli preskúmať, ako sú v rôznych obdobiach cyklu ovplyvnené reakčné časy a „duševná ostražitosť“ žien.
Čítajte viac Pravidelne cvičíte? Aký tréning uprednostniť počas PMS a aký po menštruácii? Nie je to jednoDo experimentov zahrnuli autori štúdie 241 osôb, vrátane 105 menštruujúcich žien a podrobili ich kognitívnym testom, ktoré mali napodobniť „mentálne procesy typické pre tímové športy“. Testy vykonali dvakrát s odstupom 14 dní, pričom údaje získali z aplikácie na sledovanie menštruácie, ktorá zaznamenáva okamih menštruačného cyklu žien.
V jednom teste vedci účastníkom štúdie ukázali usmievajúce sa alebo mrkajúce tváre a požiadali ich, aby stlačili medzerník na klávesnici iba vtedy, keď uvidia smejúcu sa tvár. Tým sa testovala ich „pozornosť, reakčný čas a presnosť“. V druhom experimente mali za úlohu identifikovať a otáčať zrkadlovo obrátené obrázky, aby sa zhodnotilo ich „priestorové spoznávanie“. Pri treťom teste, ktorý sa týkal priestorového načasovania, sledovali pohybujúce sa loptičky, ktoré mierili proti sebe, a museli kliknúť na obrazovku presne v momente, keď sa zrazili.
Čítajte viac Ženské telo podlieha prirodzenému mesačnému cyklu, každá jeho časť má svoje zákonitostiVedci nezistili žiadny rozdiel v presnosti a reakčnej dobe ani u mužov, ani u žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu. Menštruujúce ženy však podávali najlepšie výkony v čase, keď mali menštruáciu, hoci uvádzali, že sa cítia horšie.
„Hoci účastníčky uvádzali, že sa počas menštruácie cítia horšie a vnímali, že to negatívne ovplyvňuje ich výkon, ich reakčné časy boli rýchlejšie a robili menej chýb,“ uzavreli výskumníci.
Reakčné časy boli pomalšie – asi o desať až 20 milisekúnd – počas luteálnej fázy, ktorá začína ovuláciou a trvá 12 až 14 dní do začiatku menštruácie. V tejto fáze športovkyňa tiež najčastejšie utrpí svalové zranenia.
Vedci uviedli, že pomalší reakčný čas v tejto fáze môže vysvetľovať vyššiu mieru zranení. Výskum ukázal, že oneskorenie reakčnej doby o iba desať milisekúnd môže znamenať rozdiel medzi otrasom mozgu a menej závažným zranením.
„Prekvapujúce je, že výkonnosť účastníčok štúdie bola lepšia, keď mali menštruáciu, čo spochybňuje to, čo ženy a možno aj spoločnosť všeobecne predpokladá o schopnostiach práve v tomto období,“ povedala hlavná autorka štúdie Flaminia Roncaová. „Dúfam, že to bude základom pre pozitívne rozhovory medzi trénermi a športovcami o vnímaní a výkonnosti: To, ako sa cítime, nie vždy odráža to, ako výkon podávame,“ dodala.