Trápi vás bolestivá menštruácia? Problémom môže byť strava. Skúste zmeniť TOTO

Strava ovplyvňuje prakticky celé fungovanie organizmu. No s jej zložením si málokto spája aj bolestivú menštruáciu, či otravný predmenštruačný syndróm. Takže nielen kvôli zdraviu alebo chudnutiu, ale aj v rámci menštruačného cyklu je dôležité, čo jete. Čo teda zmeniť v strave, aby ste každý mesiac nezažívali prechod peklom?

10.06.2024 00:00
menštruácia, bolesť Foto:
Po pár cykloch si už na „čokoládu na posedenie“ pred menštruáciou ani nespomeniete.
debata

Problémom je mnoho cukru

Ženy majú často problém zjesť dostatočné množstvo bielkovín, ale majú naopak prebytok sacharidov. Dôležité je potom aj akých. Mnohé ženy majú v strave viac spracovaných, ako prirodzene sa vyskytujúcich sacharidov, ako sú zemiaky, ryža, zelenina alebo ovocie. No a to je problém, ktorý sa prejaví práve v období menštruácie. Skúste teda vysadiť sladkosti, sladené nápoje, znížte príjem spracovaných cukrov a už o mesiac uvidíte prvé výsledky.

Pravidelnosť je dôležitá ako cyklus

Správna strava ovplyvňuje nielen to, ako sa cítite, ale aj to, ako sa bude váš cyklus správať. Univerzálnou radou je zamerať sa na dostatok bielkovín, snažiť sa mať na tanieri pestrosť a nevynechávať raňajky. Toto je skvelý začiatok. Ženskému telu tiež svedčí dodržiavať v jedle pravidelnosť. Pravidelný musí byť aj pitný režim. Kúpte si fľašu, aby ste videli, koľko cez deň vypijete. Snažte sa vypiť denne dva litre. Ak pijete kávu, na jednu šálku kávy pridajte dve šálky vody.

žena, menštruácia, bolesti Čítajte aj Cvičiť počas menštruácie? Obavy mať nemusíte, odborníci radia, kedy, s čím a ako trénovať

Chute držte na uzde

Nie je žiadne tajomstvo, že chute ženy aj potreby stravy sa počas cyklu menia a môžu za to hormóny estrogén a progesterón. Podľa toho, ako v tele prirodzene kolíšu, sa mení náš apetít. V predmenštruačnej fáze začne stúpať progesterón a s ním aj citlivosť na inzulín, a chuť na sladké. Nekontrolovateľným náletom na chladničku sa dá zabrániť, a to práve kvalitnou a vyváženou stravou, kde bude menej priemyselne spracovaných potravín a dostatok bielkovín. Vhodné je zaradiť do potravy aj zdroje horčíka ako banány, horká čokoláda, vajíčka, lososa alebo zdravé tuky v podobe avokáda.

Prvý ťažký mesiac

Zmena v stravovaní nebude ľahká. Najmä ak patríte k ženám, ktoré ospravedlňujú vyjedanie chladničky a množstvo skonzumovaných sladkostí práve tým, že na vás idú vaše dni. Skúste to jeden mesiac zmeniť. Nahraďte bežné cukry ovocím a už v prvom mesiaci uvidíte zmeny. Po pár cykloch si už na „čokoládu na posedenie“ pred menštruáciou ani nespomeniete. Pretože získate úplne iné, „bezbolestné“ benefity.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #čokoláda #pitný režim #sacharidy #zdravá strava #sladkosti #menštruačné bolesti #cukor #sladké #menštruačný cyklus #predmenštruačný syndróm #menštruačná bolesť

+ V práci zaraďte spiatočku, zvýšili ste tempo, čo nemusí dopadnúť najlepšie.
Zamestnanie vám zoberie všetok...

+ Nebudete sa cítiť príliš dobre na to, aby ste cestovali celú noc.
Sústreďte sa na prácu, ktorá vás živí,...