Nebezpečné letné oblečenie: Aké materiály a farby vám môžu spôsobiť dokonca zdravotné problémy?

S nástupom leta a pribúdaním hodín intenzívneho slnečného žiarenia počas dňa je dobré chrániť sa nielen správnou solárnou kozmetikou či vyhýbaniu sa slnku. Veľmi dôležitý je aj odev.

29.05.2024 10:00
828033376 Foto:
Koža alebo čierna farba nie sú v horúcom letnom počasí vhodné na oblečenie.
debata

Áno, možno si hovoríte – čo to je za hlúposť. Šaty predsa nemôžu mať vplyv na naše zdravie. Verte, že áno… Niektoré materiály a štruktúry textílií a obuvi sú nevhodné na nosenie počas letných mesiacov, najmä pri otvorenom slnku, silnom slnečnom svetle alebo pri mori. Tu je prehľad, čo by ste mali zvážiť a prečo je dobré voliť správne a dbať na to, čo v horúcom prostredí a počasí nosíme.

Nevhodné materiály a štruktúry

Syntetické materiály: Polyester a nylon majú tendenciu zachytávať teplo a vlhkosť, čo môže spôsobiť nepohodlie a podráždenie pokožky. Tieto materiály tiež nedýchajú tak dobre ako prírodné vlákna.

žena, krásna žena, pleť, pokožka, staroslitivoť Čítajte viac Absolútna nutnosť pre vašu pokožku: Krém či sérum, ktoré sú správny krok ku krásnej a zdravej pleti, obsahujú...

Koža a semiš: Tieto materiály sú ťažké a môžu byť nepohodlné v horúčavách. Okrem toho môžu spôsobovať potenie a môžu byť poškodené slanou vodou pri mori.

Tesné a hrubé textúry: Textúry ako hrubý pletený materiál alebo silné, tesné tkaniny môžu zadržiavať teplo a obmedzovať prúdenie vzduchu, čo vedie k nadmernému poteniu.

Denný rozjasňujúci fluid od Garnier s obsahom...
Denné sérum UV Expert Supra Screen od Lancôme...
+7Kvapky Collistar Sun Protective Drops so SPF 50...

Guma: Hoci je guma vodotesná, je to materiál, ktorý nedýcha, a nosenie gumových topánok alebo odevov v teple môže byť veľmi nepríjemné.

Nevhodné farby

Tmavé farby (čierna, tmavomodrá, tmavozelená): Tieto farby absorbujú viac tepla zo slnečného žiarenia, čo môže zvýšiť telesnú teplotu a spôsobiť prehriatie.

Neónové farby: Hoci sú svetlé a veselé, neónové farby môžu byť príliš intenzívne na slnku a môžu spôsobiť očný diskomfort alebo bolesti hlavy pri dlhodobom nosení na priamom slnku. Neónová šiltovka na priamom slnku môže spôsobiť bolesti hlavy alebo očný diskomfort kvôli intenzívnej farbe odrážajúcej svetlo.

Hrozia aj zdravotné problémy

Nosenie nevhodných materiálov a farieb v letných mesiacoch môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, a dokonca prispieť k vzniku chronických ochorení.

Prehriatie a úpal: Tmavé farby a syntetické materiály môžu zvýšiť telesnú teplotu, čo môže viesť k prehriatiu a úpalu. Úpal môže byť vážny stav, ktorý vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

baza čierna Čítajte viac Zázrak z prírody: Objavte úžasné zdravotné prínosy bazy čiernej! Ale pozor, má aj negatívne účinky...

Kožné podráždenie a alergie: Syntetické materiály ako polyester a nylon môžu dráždiť pokožku, spôsobiť vyrážky alebo alergické reakcie. Potenie môže tieto problémy ešte zhoršiť.

Chronické problémy s kožou: Dlhodobé nosenie nevhodných materiálov môže viesť k chronickým kožným problémom, ako je ekzém alebo kontaktná dermatitída.

Ako si dobre vybrať odev?

Odporúčania sú jasné. Používať a obliekať by sme si v letných mesiacoch mali ľahké, priedušné a prírodné materiály. DObrá voľba je bavlna, ľan či textílie z bambusových vlákien. Používajte oblečenie s UV ochranou, ak je to možné. Uprednostnite svetlé farby ako biela, svetlomodrá, svetloružová alebo béžová, ktoré odrážajú viac svetla a absorbujú menej tepla.

Pozrite si tiež
Ženy si ma našli samy, moju cestu k móde nikto neurýchlil, vraví dizajnérka Ida Sándor
Video
Zdroj: TV Pravda

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #leto #teplo #zdravie #prehriatie #oblečenie #farby