Snažíte sa o dieťa? Šancu otehotnieť znižujú nenápadné drobnosti

S počatím má problém čoraz viac párov. Omnoho viac ľudí zápasí s otázkou, ako priviesť na svet potomka, než s prekvapením, že je partnerka tehotná a ani nevedia ako. Plodnosť pritom môžu znižovať aj zdanlivo banálne veci. No možno práve ony sú tou bariérou k pozitívnemu tehotenskému testu.

03.06.2024 11:14
rodina, rodičia, tehotenstvo Foto:
Nedostatok vitamínu D môže u žien súvisieť s nízkou hladinou estrogénu, čo ovplyvňuje aj šancu na počatie.
debata

Pozor na zdravie zubov

Málokto si dáva do súvisu zdravie ústnej dutiny a reprodukčného systému. A práve tu môže byť pes zakopaný. Zápaly ďasien a ďalšie ochorenia ústnej dutiny môžu totiž v tele vyvolávať chronický zápal, ktorý vie nepriaznivo ovplyvniť schopnosť otehotnieť, prípadne tehotenstvo udržať. Baktérie z ústnej dutiny môžu spôsobovať zvýšenie cytokínov, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri imunitných reakciách a môžu mať vplyv na úspešné zahniezdenie embrya. Preto je dobré zájsť pri problémoch s otehotnením nielen ku gynekológovi, ale aj k stomatológovi.

Ide o peniaze: Ako vplývajú peniaze na partnerské vzťahy?
Video
Odpovedá Mária Lettrichová, odborníčka na správu financií v manželstve a rodine. / Zdroj: TV Pravda

Príliš veľa kofeínu

Problémom môže byť inak zdravý čaj aj káva. Nadmerná konzumácia kofeínu a ťažkosti s plodnosťou môžu byť spojenými nádobami. Výskumy naznačujú, že príjem viac ako 500 miligramov kofeínu denne, teda asi päť šálok kávy, niekedy sa však uvádza už hranica 300 miligramov kofeínu, teda tri šálky, môžu mať negatívny vplyv na hormonálnu rovnováhu aj dĺžku cyklu. Podľa štúdie publikovanej v The American Journal of Epidemiology navyše mali ženy, ktoré pili viac ako tri šálky kávy denne, o 27 percent nižšiu pravdepodobnosť otehotnenia v každom cykle ako ženy, ktoré kávu nepili. Nie je však potrebné sa obľúbeného nápoja obávať alebo sa ho úplne vzdávať. Len je vhodné ho pri snahe o počatie piť s mierou.

rodina, turistika, príroda, pohyb, leto Čítajte aj 5 tipov, vďaka ktorým si môžete radikálne zlepšiť zdravie a nič vás to nebude stáť

Málo slnka

Pracujete pod umelým osvetlením? Na plodnosti vám to nepridá. Slnečné žiarenie je, ako je známe, kľúčovým zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre celý rad telesných funkcií. Podľa najnovších poznatkov môžu ženy s nedostatkom vitamínu D trpieť bolestivejšou menštruáciou či nepravidelnosťou cyklu, v krajnom prípade môže dôjsť aj k jeho úplnému zastaveniu. Rovnako sa ukazuje, že nedostatok vitamínu D môže u žien súvisieť s nízkou hladinou estrogénu, čo ovplyvňuje aj šancu na počatie. Dostatok vitamínu D dokáže zároveň znižovať riziko opakovaných potratov. Aj to môže byť dôvod, prečo sa podarí dvojiciam počať práve na dovolenke pri mori.

Stres

Ste v strese z práce, alebo dokonca z tehotenstva? Tak ste sa ocitli v začarovanom kruhu. Stresové prostredie je fyziologicky absolútne nevhodné na rozmnožovanie a tak telo všemožne proti tehotenstvu bojuje. Preto platí, že čím sa viac budete snažiť, tým to bude pre počatie horšie. Jednoducho sa uvoľnite a nechajte veci plynúť. Ak odíde stres, je rapídne vyššia šanca, že príde pozitívny tehotenský test.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kofeín #stres #otehotnenie #vitamín D #estrogén #ústna dutina #zápal ďasien #hormonálna rovnováha #reprodukčné zdravie

+ S úsmevom vám to pôjde lepšie a zabudnete na starosti, ktoré máte.
S financiami narábajte opatrne,...

+ Ak nemáte zaočkované deti riskujete, že sa vrátite domov s chorobou.
Nemíňajte na zbytočnosti, ušetrených...