Upozornila na to vedúca fyzioterapeutka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Libuša Klamárová. „Ľudia stále viac skĺzavajú k sedavému životnému štýlu. Mnoho času trávime pri počítači alebo televízii. Príliš dlhé sedenie však môže negatívne ovplyvniť zdravie a dlhovekosť človeka,“ uviedla Klamárová.
Čítajte viac Pravidelné cvičenie planku má aj benefity, o ktorých sa tak často nehovoríFyzická aktivita by sa podľa nej mala stať súčasťou každodenného života, pretože pohyb podporuje krvný obeh, hladinu cukru, zlepšuje spánok, zabezpečuje zdravý rast a vývoj u mladých ľudí.
Čítajte viac Pravidelne cvičíte? Aký tréning uprednostniť počas PMS a aký po menštruácii? Nie je to jednoO pohybe sa v súvislosti s fyzickým zdravím rozpráva často, menej známy je jeho pozitívny vplyv na psychiku človeka. Pohyb je totiž skvelým pomocníkom proti stresu. „Keď je človek v strese, svaly na tvári, krku a ramenách môžu byť napäté, čo spôsobuje bolesti chrbta alebo hlavy. Pociťujeme vtedy tlak na hrudi či búšenie srdca, ale ničím neobvyklým nie je ani nespavosť, pálenie záhy, bolesti žalúdka, hnačka alebo časté močenie. Prirodzenou a veľmi účinnou liečbou úzkosti a depresie je práve pohyb,“ ozrejmila odborníčka.
Čítajte viac Jednoduchý trik! Vašich 10 000 krokov denne bude pre zdravie a postavu ešte účinnejšíchKlamárová zdôraznila, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny. „Aj obyčajná chôdza je prospešná a zvládnuteľná pre takmer všetky vekové kategórie. Namiesto výťahu choďte po schodoch, čas strávený s rodinou venujte napríklad turistike, vhodné je tiež bicyklovanie, plávanie. Pravidelná fyzická aktivita bude vítaným povzbudením vašej nálady, ale aj stavu celého organizmu,“ odporučila fyzioterapeutka.