Podľa nej teraz nové poznatky priniesol medzinárodný tím vedcov, ktorý za najefektívnejší považuje jesť len každý druhý deň.
Prerušovaný pôst, pri ktorom ľudia obmedzujú príjem potravín napríklad len na osem hodín denne a počas zvyšných 16 hodín žiadne kalórie nekonzumujú, je podľa odborníkov z Rakúska, Nemecka a Británie jednou z „najsľubnejších metód“ pre zníženie telesnej hmotnosti.
Čítajte viac Prerušovaný pôst! Prečo naň nedá dopustiť Miss Slovensko 2020? Ako dlho treba vydržať nejesť?Nadváhou či obezitou pritom trpí čoraz viac ľudí a podľa predpokladov expertov by ich v najbližších 12 rokoch mohlo byť aj vyše 50 percent svetovej populácie, teda okolo štyroch miliárd.
Aby zistili, aká forma prerušovaného pôstu je najefektívnejšia, sledovali odborníci počas troch mesiacov 25 zdravých ľudí, z ktorých 11 mohlo každý deň jesť len v osemhodinovom intervale, šesť v štvorhodinovom a osem sa stravovalo každý druhý deň.
Čítajte viac Štíhla a fit ako Amal Clooney? Ona si zázračnú potravinu s množstvom benefitov pridáva do raňajok, vy môžete aj do polievkyPo skončení experimentu, na ktorom sa zúčastnili predovšetkým ľudia bez nadváhy, sa ukázalo, že tí, ktorí sa stravovali len každý druhý deň, schudli v priemere o 1,9 kilogramu. Schudla aj skupina, ktorá mohla jesť len v rámci štvorhodinového intervalu, a to o 1,1 kilogramu. Naopak ľudia, ktorí mali na stravovanie k dispozícii osemhodinový interval, pribrali 0,6 kilogramu.
Aj vzhľadom na malý počet účastníkov štúdie odborníci upozorňujú, že sa na jej základe nedajú robiť definitívne závery. Je ale možné vytvoriť hypotézu, ktorú bude dobré ďalej preverovať.