V akom veku začať s vytváraním vhodných hygienických návykov u detí?

Správnou hygienou rúk možno obmedziť šírenie infekcií. Je vhodné ju naučiť už deti.

06.05.2024 14:00
Školka Foto:
Hygienické návyky na celý život sa vytvárajú v predškolskom veku. Dá sa to aj formou hry.
debata

Tie si hygienické návyky na celý život vytvárajú v predškolskom veku. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pri príležitosti nedeľňajšieho Svetového dňa hygieny rúk.

„Denne sa dotkneme množstva povrchov, ako sú kľučky, držadlá v autobusoch, rúčky nákupných košíkov a vozíkov, mobilné telefóny, tlačidlá vo výťahu. Berieme do rúk množstvo predmetov, nevedomky sa popritom dotýkame vlastnej tváre. To všetko vytvára cestu, ktorou sa môžu šíriť nákazy a správne umývanie rúk je cestou, ako toto šírenie obmedziť,“ poznamenala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

dieťa, dievča, kozmetika, tvár, tínedžer Čítajte viac Absurdný diktát tiktoku! Deti túžia po mladistvej pleti, nakupujú krémy proti vráskam. Je to škodlivé, ozývajú sa odborníci

S vytváraním vhodných hygienických návykov možno začať u detí od asi dvoch až troch rokov. Odborníci pripomenuli, že príkladom by im v tomto smere malí ísť rodičia. „Deti bývajú totiž pozornými pozorovateľmi dospelých a ľahko sa učia od nich zdravým návykom,“ vysvetlila zástupkyňa hlavného hygienika so zameraním na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.

Hlavná hygienička apelovala aj na personál v materských školách, aby dbali na kontrolu hygieny rúk u detí. „Malé deti trávia väčšinu dní v predškolských zariadeniach, kde sú v úzkom kontakte a právu tu dochádza k šíreniu infekčných ochorení typických pre detské kolektívy. Preto je mimoriadne dôležité, aby pedagógovia dbali na správne a najmä časté umývanie rúk u detí,“ dodala.

Správnemu postupu pri umývaní rúk sa deti môžu učiť hravou formou. „Môžu byť použité napríklad nástenky s kresbami správneho umývania rúk,“ doplnila Hamade. Deti je podľa jej slov potrebné oboznámiť aj s ochoreniami, baktériami alebo vírusmi. Myslí si, že problematiku im treba vysvetliť spôsobom, akým jej môžu porozumieť. „Napríklad použiť farebnú encyklopédiu alebo spolu s deťmi vykresľovať farebne obrázky s baktériami. Takouto hravou formou sa deťom vysvetlí, prečo je hygiena rúk dôležitá a ako pomáha v boji s chorobami,“ uzavrela.

debata chyba
Viac na túto tému: #hygienické návyky

+ Nebojte sa niekoho poprosiť o pomoc, čím viac pochopenia dáte aj dostanete.
Využívanie finančných aplikácií...

+ Spoločné cvičenie s priateľom môže zlepšiť výkonnosť a zábavu.
Niektoré zásadné aktivity sa rozhodnete zmeniť k...