To nie je tak celkom od veci, zistila nová vedecká štúdia zverejnená v časopise Journal of the American Heart Association, podľa ktorej pocity hnevu nepriaznivo ovplyvňujú zdravie ciev.
Vedci vo svojom výskume rozdelili 280 účastníkov do skupín a požiadali ich, aby si počas ôsmich minút predstavili pocity hnevu, smútku, úzkosti, alebo zostali neutrálni. Pred touto úlohou aj niekoľkokrát po nej opakovane merali stav ciev jednotlivcov.
Čítajte viac Aká je najobávanejšia komplikácia spojená s vysokým krvným tlakom?„V minulosti už boli vykonané štúdie, ktoré spájali pocity hnevu, úzkosti a smútku s budúcim rizikom srdcových ochorení,“ uviedol hlavný autor štúdie Daichi Shimbo, profesor medicíny na kardiologickom oddelení Kolumbijskej univerzity v New Yorku.
Ak dostali účastníci za úlohu vybaviť si smútok a úzkosť, nevykazovali ich cievy žiadne významné zmeny v sledovaných ukazovateľoch – ale hnev áno, povedal doktor Shimbo. „Zdá sa, že vplyv hnevu na zdravie a choroby môže byť spôsobený jeho nepriaznivým vplyvom na zdravie samotných ciev,“ dodal. „Nový výskum síce nie je prvou štúdiou, ktorá by preukázala súvislosť medzi emóciami a kardiovaskulárnymi dopadmi, ale objasňuje, ako táto súvislosť funguje,“ uviedol Joe Ebinger, docent kardiológie a riaditeľ klinickej analytiky Smidtovho kardiologického inštitútu v Cedars-Sinai v Los Angeles, ktorý sa na štúdii nepodieľal.
Čítajte viac Strava chudobná na vlákninu? Črevná bariéra je ňou zvlášť ohrozenáVedci v tejto štúdii pozorovali tri hlavné spôsoby, akými hnev ovplyvnil zdravie ciev, uviedol Shimbo. V prvom rade sťažil rozšírenie ciev v reakcii na ischémiu a tiež ovplyvnil bunkové markery a ich schopnosť opraviť sa. Po tom, čo si skupina účastníkov osem minút vybavovala pocit hnevu, trval dopad na cievy až 40 minút, dodal doktor Shimbo. To by samo o sebe nemuselo znieť tak zle, ale obavy vyvoláva kumulatívny efekt.
„Domnievame sa, že ak ste človek, ktorý sa rozčuľuje opakovane, znovu a znovu a znovu, potom si chronicky poškodzujete cievy,“ povedal Shimbo. „Tento aspekt sme neštudovali, ale domnievame sa, že tento druh chronického poškodenia kvôli hnevu môže viesť k chronickým nepriaznivým vplyvom na cievy,“ dodal.
Ďalšia otázka, ktorú štúdia neskúmala, je – čo s tým? „Hnev je ľudská emócia a človek sa mu nemôže vyhýbať,“ povedal Ebinger. Najlepším prístupom je naučiť sa spracovávať pocity hnevu bez toho, aby sme sa nimi nechali prevalcovať, uviedol Brett Ford, docent psychológie na Torontskej univerzite.