Udržať si pocit mladosti? Zdá sa, že pomôže jednoduchý recept - začína sa posteľou a pokračuje...

Niekedy môže človek mať po prebudení pocit, že cez noc zostarol. Teraz to však dokladajú aj závery štúdie.

02.04.2024 09:00
spánok, chrápanie Foto:
Máte pocit, že ste sa zobudili a máte o pár rokov viac?
debata

Podľa mej môže nepokojný spánok spôsobiť, že sa ráno cítite až o desať rokov starší, napísal britský bulvárny list Daily Mail s odvolaním sa na novozverejnenú štúdiu.

Vedci vykonali dva výskumy, aby zistili, či spánok môže ovplyvniť to, aký starý si človek pripadá. Najprv požiadali 429 účastníkov, aby počas 30 dní zaznamenávali, ako starí sa cítia a tiež to, koľko nocí mali pocit, že sa dosť nevyspali. Analýza ukázala, že za každý deň nedostatočného spánku sa subjektívne vnímanie veku zvýšilo o 0,23 roka.

Tomáš Eichler Čítajte viac Pokazí vám poobedňajší šlofík nočný spánok? Odpovedá odborník z Viedenskej univerzity: Toto má naozaj vplyv!

Potom bolo 182 ľudí zaradených do štúdie, kde im obmedzili spánok. V posteli mohli počas dvoch nocí stráviť len štyri hodiny za noc. Podľa výsledkov tejto štúdie sa ľudia, ktorí mali spánkové obmedzenie, cítili o 4,44 roka starší ako ľudia, ktorí strávili v posteli deväť hodín.

Štúdia tiež odhalila, že prechod od pocitu extrémnej bdelosti k pocitu extrémnej ospalosti bol v oboch štúdiách spojený s pocitom, že človek zostarol o desať rokov. Výskumníci zo štokholmského Karolinského inštitútu publikovali svoje závery v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Sex a spánok, posteľ by nemala slúžiť na nič iné: Čo treba urobiť, ak chceme dobre spávať, radí odborník Tomáš Eichler
Video
Zdroj: TV Pravda

„Mnoho ľudí sa cíti mladších, ako je ich kalendárny vek. Zatiaľ čo u mladších jedincov je tento jav menej častý, po tridsiatke a ďalej sa rozdiel medzi tým, koľko máme rokov a tým, ako staro sa cítime, stáva výraznejším,“ uvádza štúdia.

Nové výskumy podľa vedcov naznačujú, že spánkové návyky môžu hrať úlohu v tom, ako sa človek cíti starý. „Ukazuje sa, že pocit, že sme mladší, ako je náš skutočný vek, je spojený s dlhším životom, lepším duševným a fyzickým zdravím a pozitívnejšími psychickými vlastnosťami,“ uvádza štúdia.

spánok, oddych, relax Čítajte viac Do postele o deviatej večer? Nový trend medzi mladými šetrí peniaze aj energiu. O nič neprichádzame, tvrdia

Výsledky podľa vedcov „ukazujú, že spánok a ospalosť zohrávajú zásadnú úlohu pri utváraní nášho pocitu veku“ a že „naše vnímanie veku je pozoruhodne tvárne“. V závere štúdie autori uvádzajú, že dostatočný spánok je pravdepodobne kľúčovým faktorom v tom, ako si udržať pocit mladosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #vek #spánok #nepokoj #nedostatok

+ Hoďte starosti za hlavu a uvoľnite svoju myseľ.
Prijatie finančnej rady od experta vám môže otvoriť oči....

+ Motivácia príde, keď stanovíte jasné ciele vo vašom športe.
Zariaďujte si bývanie podľa vašich predstáv,...