Slovensko sa zaraďuje k vitamín D-deficitným krajinám. Čo to pre nás znamená? Je nutné ho dopĺňať umelo

Vitamín D má množstvo prospešných účinkov, pomáha napríklad pri liečbe nachladnutia či chrípky. Získať ho možno prirodzene zo slnka, vhodné je však dopĺňať ho aj umelo, a to najmä v zimných mesiacoch.

30.03.2024 13:00
vitamín D, kapsula, žltá, déčko Foto:
Chýba vám vitamín D?
debata

„Slovensko sa zaraďuje k vitamín D-deficitným krajinám, a preto je vhodné vitamín D dopĺňať umelo, zvlášť v zimných mesiacoch,“ ozrejmila farmaceutka Jana Kucková z lekárne Dr. Max v Žiline. Najprirodzenejším zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie a počas zimy môže jeho hladina v krvi klesnúť až o polovicu.

žihľava, lístky, čaj Čítajte viac Na jar nezbierajte len medvedí cesnak! Oplatí sa zohnúť aj pre lístky mladej žihľavy

Vitamín D má dôležitú úlohu v liečbe bolesti a svalov, kostí a osteoporózy. Má imunostimulačný a protizápalový účinok, ktorý sa využíva pri poruchách imunitného systému. Zlepšuje a urýchľuje liečbu pri nachladnutí, chrípke a iných infekciách. Nevyhnutný je aj pre normálny vývoj a funkciu mozgu. Používa sa aj na vylepšenie nálady u ľudí trpiacich chronickými psychickými poruchami a dlhodobou únavou. Vitamín D má takisto vplyv na normálnu funkciu pokožky.

kyslá kapusta, kmín, sklenený pohár, zaváranina Čítajte viac Naozaj poznáte všetky benefity kyslej kapusty? Tu sú recepty, v ktorých chutí skvelo

V doplnkoch výživy je k dispozícii v dvoch formách – D2 a D3. „D3 je živočíšna forma a D2 je rastlinná forma vitamínu D. Môže sa zdať, že vitamíny D2 a D3 sú v nutričných hodnotách rovnaké, ale pri vysokých dávkach je vitamín D2 menej účinný a má kratšiu trvanlivosť,“ vysvetlila Kucková. Vitamín D sa vyskytuje na trhu vo forme rybieho oleja, tabliet alebo kapsúl. Výhodou kapsúl je podľa odborníčky obsah olejového nosiča pre lepšie vstrebanie. Pre malé deti sú dostupné kvapky.

Vitamín D je vhodné podávať ľuďom nepohybujúcim sa často na slnku aj deťom približne do predškolského veku. O presnej dávke a nutnosti sa treba poradiť s pediatrom. Naopak, užívať by ho nemali napríklad ľudia so zvýšenou hladinou vápnika v krvi. „Opatrní buďte aj vtedy, ak máte ochorenie pečene a obličiek či močové kamene. Rovnako ak trpíte na nejakú srdcovú chorobu alebo máte ochorenie prištítnych teliesok,“ priblížila odborníčka. Upozornila, že napríklad lieky na epilepsiu, protizápalové steroidné lieky či antituberkulotiká môžu účinnosť vitamínu D znižovať. Pri užívaní vitamínu D je takisto dobré vyhnúť sa konzumácii alkoholu.

debata chyba
Viac na túto tému: #vitamín D

+ Nevyhovárajte sa, nemôžete riešiť problémy za druhých ľudí.
Pripomeňte si, že všetko stojí peniaze, avšak vy ich...

+ Choďte sa prejsť do prírody, vyčistíte myseľ a budete sa cítiť lepšie.
Peniaze nie sú všetko, uvedomte si, že...