Pri deťoch treba počas chrípkovej sezóny dbať na prevenciu, tieto tipy sa určite hodia

Dôležité sú okrem iného umývanie rúk, dostatok odpočinku či pobyt vonku. Zvážiť by sa malo aj očkovanie. Vyplýva to z odporúčaní odborníkov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

02.03.2024 13:00
choroba, dieťa, prechladnutie, nádcha, chrípka Foto:
Opäť je dieťa choré?
debata

Deťom treba podľa ich slov pripomínať dôležitosť umývania rúk. „Naučte ich správny postup, dbajte na to, aby si ruky umývali dôkladne a nevynechali žiadne miesto. Pripomínajte im, že si nestačí ruky opláchnuť, treba použiť mydlo a teplú vodu,“ poznamenali.

kyslá kapusta, kmín, sklenený pohár, zaváranina Čítajte viac Naozaj poznáte všetky benefity kyslej kapusty? Tu sú recepty, v ktorých chutí skvelo

Apelovali aj na respiračnú etiku. „Naučte deti, aby si pri kýchaní či kašľaní zakrývali ústa, najlepšie papierovou vreckovkou, ak nemajú vreckovku ihneď k dispozícii, môžu si ústa pri kašli, kýchaní narýchlo prekryť lakťovou jamkou,“ ozrejmili. Pripomenuli, že papierovú vreckovku treba po použití odhodiť do odpadkového koša.

med, medovina Čítajte viac Ako poraziť nachladnutie bez chémie? Majte poruke med

V chrípkovej sezóne je podľa ÚVZ dôležité nárazovo a dôkladne vetrať niekoľkokrát počas dňa. Odporučil aj pobyt vonku, a to každý deň v primeranom oblečení. „Zabezpečte deťom prísun vitamínu C, najlepšie dostatočným množstvom ovocia a zeleniny. (…) V období od októbra do apríla dopĺňajte deťom vitamín D,“ dodal.

Odborníci zároveň upozornili na dôležitosť dostatku odpočinku. „Spánok regeneruje organizmus a dodáva mu energiu na boj s vírusmi a baktériami. Dieťa do troch rokov by malo ideálne spať 12 hodín, dieťa do šesť rokov najmenej desať hodín denne, starším deťom môže stačiť osem hodín,“ priblížili. Detská spálňa by podľa ich slov mala byť dostatočne vetraná. „Vnútorná teplota by nemala presiahnuť 18 až 22 stupňov Celzia,“ uzavreli.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #chrípka

+ Odhaľte svoj skrytý talent v športe, ktorý ste ešte neskúsili.
Chýba vám sebavedomie, a to vám bráni robiť veci,...

+ Vitamíny doplníte liekmi, ktoré vám lekárnik poradí v lekárni.
Peniaze síce budete mať, ale šťastie vám to...