Pozor na prírodné lieky. Ak zvolíte nesprávny, môže sa zmeniť závažnosť vášho ochorenia

Samoliečba môže byť nebezpečná pri akejkoľvek zdravotnej diagnóze. Môže viesť k rôznym komplikáciám.

28.09.2023 10:00
brečtan, kvapky, čaj, kašeľ Foto:
Pri niektorých prírodných liečivách môžu existovať interakcie s inými liekmi.
debata

Dôležité je preto vždy vyhľadať radu a starostlivosť lekára. Apelujú na to Slovenská kardiologická spoločnosť, Slovenská nadácia srdca a Únia pre zdravšie srdca.

„Samodiagnosti­kovanie a samoliečba môžu viesť k nesprávnej diagnóze. Symptómy, ktoré považujete za problém s vysokým cholesterolom alebo krvným tlakom, môžu byť skutočne spôsobené iným zdravotným problémom. A ten môže byť ešte vážnejší,“ priblížili.

bolesť hlavy, migréna Čítajte viac Mäta, zázvor aj vanilka - ako pomôžu pri bolesti hlavy?

Pri nesprávnom určení príčiny si ľudia môžu nesprávne zvoliť prírodný liek, a môžu tak zmeniť závažnosť a rýchlosť zhoršovania ochorenia. „Pri niektorých prírodných liečivách môžu existovať interakcie s inými liekmi, ktoré už užívate, čo môže viesť k nebezpečným vedľajším účinkom,“ upozornili organizácie. Pri samoliečbe môžu pacienti tiež nevedome užívať príliš veľké dávky liečiv.

Možným rizikom samoliečby je okrem iného aj časová strata. „Ak zmeškáte príležitosť vyhľadať profesionálnu liečbu, môžu sa vaše zdravotné problémy zhoršovať a bude vám dlhšie trvať, kým dosiahnete stabilizáciu alebo zlepšenie,“ doplnili organizácie. Problémom podľa nich je aj chýbajúce monitorovanie a hodnotenie hladiny cholesterolu a krvného tlaku.

debata chyba
Viac na túto tému: #ochorenie #diagnóza #samoliečba #prírodné lieky

+ Nepodceňujte svoj zdravotný stav a správajte sa tak, aby ste ho napravili.
Povedzte o svojich nápadoch správnym...

+ Aj náročný deň môžete pekne zakončiť ak to budete skutočne chcieť.
Máte pred sebou veľa práce, preto sa...