Trojročná štúdia na 3562 osobách vo veku okolo 71 rokov zistila, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú flavanoly, mali lepšiu funkciu hipokampu, ktorý zohráva veľkú úlohu pri krátkodobom uchovávaní informácií. Naopak u účastníkov výskumu, ktorí mali nízku hladinu flavanolov, bola vypozorovaná horšia funkcia tejto časti mozgu.
Čítajte viac 10 tipov pre lepší príjem horčíka a zinkuKonzumácia doplnkov stravy s 500 miligramami flavanolu denne by mohla zvrátiť negatívny vplyv nízkeho príjmu tejto zlúčeniny na pamäťové funkcie u starších ľudí, naznačila štúdia.
Výskumníci však zdôraznili, že doplnky s flavanolom nemajú žiadny účinok na ľudí, ktorí nemajú nedostatok tejto látky. Väčšina starších ľudí v Británii konzumuje vysoké množstvo flavanolov prostredníctvom čaju, jabĺk a lesných plodov.
Čítajte viac Super tip, ktorý treba využiť na boj s kalóriami! Chuť zeleného čaju potláča túžbu po sladkomZistenia sú súčasťou rastúceho počtu výskumov, ktoré „začínajú odhaľovať, že na posilnenie našej starnúcej mysle sú potrebné rôzne živiny“, uviedol profesor neurológie Scott Small z americkej Kolumbijskej univerzity.
Vedci náhodne vybrali zdravých dospelých, ktorí po dobu troch rokov dostávali denne buď 500 miligramov flavanolu, alebo placebo. Účastníci štúdie absolvovali niekoľko pamäťových testov a vyplnili dotazníky, ktoré hodnotili ich stravu.
Výsledky pamäťových testov sa zlepšili len mierne u skupiny, ktorá užívala tablety s flavanolom. Objavila sa ale podskupina ľudí, ktorí sa na začiatku štúdie zle stravovali a mali nízku hladinu tejto zlúčeniny, u ktorých sa výsledky zlepšili v priemere o 10,5 percenta v porovnaní s placebom a o 16 percent v porovnaní so začatím výskumu.
V tomto výskume, ktorý financoval výrobca potravín Mars, boli použité flavanoly extrahované z kakaa. Autori štúdie varovali, že konzumácia čokolády pravdepodobne nezaistí dostatočné množstvo tejto látky, pretože tá sa pri spracovaní ničí.
Vedci sa rozchádzajú v názore na to, či štúdia ukazuje, že tablety s flavanolom sú pre starších ľudí vhodným doplnkom stravy. Vedúca katedry výživy a preventívnej medicíny Aedin Cassidy z belfastskej Queen's University uviedla, že ide o „naozaj dôležitú štúdiu“, najmä preto, že dávka potrebná pre zlepšenie zdravia mozgu je „ľahko dosiahnuteľná“. Podľa vedca Davida Curtisa z londýnskej University College London (UCL) ale závery výskumu nie sú dostatočne presvedčivé.