Populárna potravina
Bravčovina patrí do kategórie takzvaného červeného mäsa. Vyniká, rovnako ako hovädzina, výraznejšou farbou, ktorú mu dodáva najmä minerál železo. Podľa štatistík ide o najčastejšie konzumované mäso na celom svete a len v USA je v rebríčku obľúbenosti na treťom mieste. V ostatných rokoch sa dostáva do popredia najmä pre neutíchajúce otázky o jeho vplyve na telesnú kondíciu, pričom jednou z nich je to, či skutočne patrí do takzvaného zdravého jedálnička.
Čo ponúka pre zdravie?
Približne deväťdesiatgramový kúsok bravčovej dobroty obsahuje 170 kilokalórií. Energia pramení z 8 g tukov a 23 g bielkovín. Nasýtené mastné kyseliny sú v tukoch zastúpené tromi gramami. Okrem makro živín obsahuje táto živočíšna potravina aj pomerne veľké množstvo minerálov draslíka a sodíka. Dobrou správou pre zdravie je množstvo proteínov v tomto druhu mäsa. Ide o kvalitné zdroje bielkovín, ktoré majú všetky potrebné aminokyseliny. Dobre tak poslúžia na regeneráciu svalovej hmoty či budovanie sily. Bielkoviny takisto skvele zasýtia, podporia imunitný systém a produkujú energiu potrebnú pre telesnú i duševnú prácu.
Mäso je pri športe dôležité
Podľa Diétnych odporúčaní pre Američanov na roky 2020 – 2025 je odporúčaný denný príjem bielkovín na úrovni 140 – 190 gramov. Nejde o zanedbateľné množstvo a na jeho získanie potrebujeme jesť nielen vajíčka, mliečne výrobky, orechy, ale aj mäso. Podľa odborníka na výživu Johna Burdeosa je proteín z mäsa zvlášť dôležitý, keď starneme. Za starnutie sa, samozrejme, nepovažuje iba vysoký vek. Telo totiž každým dňom stráca na sile a bielkoviny sú pre neho skvelou vzpruhou. Okrem toho bránia aj pri strate svalov, ktoré sa v tele potom prirodzene nahrádzajú tukmi. Vo výsledku tak priberáme na hmotnosti. „Strata svalovej hmoty (sarkopénia) je progresívna strata čistej telesnej hmoty a spája sa s viacerými nepriaznivými následkami, a to podvýživou, slabosťou, pádmi, ale i depresiami,“ hovorí Burdeosa pre portál eatingwell.com.
Čítajte aj Výber jedla pri chudnutí má presné pravidláZaujímavá živina pre budúce mamičky
Bravčové mäso vyniká aj iným spôsobom. Obsahuje totiž cholín. Ide o živinu, ktorá je kľúčová pre zdravé fungovanie mozgu, miechy pri vývoji detí v tehotenstve. Podľa výskumov prijímajú budúce mamičky nízke hladiny tejto živiny, čo môžu napraviť pravidelnou konzumáciou bravčoviny. Okrem toho má tento živočíšny produkt aj vitamíny skupiny B, najviac tiamín, niacín, vitamín B6 a B12. Podľa americkej Akadémie pôrodníkov a gynekológov zohrávajú „béčkové“ vitamíny kľúčovú úlohu pri budovaní placenty, ktorá je zdrojom energie pre vývoj plodu.
Niektoré časti mäsa majú menší obsah tuku
Ide najmä o bravčovú panenku, ktorá obsahuje 5 g tuku a z toho len 2 g nasýtených tukov na cca 100 g. Bravčová panenka sa tak hodí do diétnych plánov a poskytuje potrebné množstvo bielkovín s minimom tukov najmä pre ľudí, ktorí si budujú postavu snov v posilňovni či pri iných fyzických aktivitách. Netreba zabúdať, že spomínaný druh mäsa prináša omnoho väčšie výhody, keď sa kombinuje s kvalitnými rastlinnými potravinami. K bravčovému mäsu pasujú napríklad hrušky, ananás, fazuľa, modrý syr i rukola. Kombináciou živočíšnych a rastlinných potravín dodáme telu okrem bielkovín aj dôležité vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu. Poslednú spomínanú látku mäso neobsahuje.
Aké riziká existujú?
Často sa hovorí o vplyve cholesterolu na zdravie srdca. Iste, bravčové mäso skrýva v sebe aj túto látku, ktorá z dlhodobého hľadiska upcháva cievy. Pre srdcový sval sú však škodlivé najmä isté druhy výrobkov z mäsa, ktoré sú kombináciou mäsa, pomletej kože či tuku. Do tejto kategórie potravín patria párky, klobásy a slanina, ktoré v malom množstve potešia zmysly a neublížia. American Heart Association predsa len upozorňuje, že cholesterol zvyšuje riziko srdcových chorôb, ktoré sa ale zvyšuje až s prehnanou konzumáciou spomínaných lahôdok.