Zmena hmotnosti
Ženy po päťdesiatke zisťujú, že chudnutie nie je už také jednoduché ako predtým. Telesný tuk sa začne usadzovať v bokoch, stehnách, na bruchu, v prsiach. Drastické diéty nie sú účinné a sú nezdravé. Na vine je spomalenie metabolizmu a hormonálna nerovnováha. Nezmeníte to, ale je dobré sa na to pripraviť.
Pozor na zlomeniny
Hustota našich kostí dosiahla najvyšší vrchol okolo tridsiatich rokov. Od tohto veku začína rednúť kostná hmota. Organizmus už nedokáže nahrádzať narušené kostné bunky za nové, preto sa zvyšuje riziko zlomenín.
Zhoršenie zraku
Oči sú orgán, ktorý okrem spánku používame stále a preto po päťdesiatke už začína prichádzať k opotrebeniu. Zhruba od štyridsiateho roku sa začnú zreničky zvierať a zakaľovať. Výrazne sa stráca pružnosť šošovky a kvôli tomu oči ťažko zaostrujú na blízko. Pomôžu vitamínová podpora aj okuliare.
Čítajte aj Super triky pre ženy, ako si udržať vitalitu do vysokého vekuZmeny na vlasoch a pokožke
Tým, ako telo produkuje menej ženského hormónu estrogénu, vlasy a koža začínajú byť krehkejšie a suchšie. Nedostatok kolagénu v pokožke a strata schopnosti tvoriť keratín spôsobujú, že sa tvoria vrásky, kontúry tváre ochabujú, vlasy strácajú pružnosť a hlavne hustotu.
Problematický spánok
Spánok dospelého človeka by mal mať dĺžku okolo ôsmich hodín. Počas tejto doby mozog riadi dôležité telesné funkcie. Ukladá dôležité informácie, zbavuje sa tých zbytočných. Posilňuje imunitný systém, koordinuje obnovu buniek a regeneruje. Spánok má veľký vplyv na priberanie telesnej hmotnosti. Nekvalitný spánok má krátkodobé aj dlhodobé neblahé dôsledky na naše zdravie. Preto by ste jeho kvalite mali venovať dosť pozornosti.
Hormonálny posol spánku melatonín
Pre kvalitný spánok je rozhodujúca schopnosť tela produkovať hormón spánku alebo „hormón tmy“. Telo si melatonín vyrába samo v mozgovej epifýze a čiastočne na sietnici oka. Proces uvoľňovania melatonínu závisí od tmy. Telo dostane impulz, že začína doba odpočinku, zníži sa krvný tlak, obmedzí sa spotreba energie. Čím dlhšie je tma, tým dlhšie sa uvoľňuje melatonín. Množstvo uvoľneného melatonínu závisí teda na oku.
Každodenný zlodeji spánku
Viete, aký je podľa vedeckých štúdií najväčší zlodej spánku? Televízie, smartfóny, tablety, notebooky. Vyžarujú modré spektrálne svetlo. To je prijímané sietnicou oka, ktoré odovzdá impulz mozgu, aby telo zostalo v bdelom stave. Má pocit, že je stále deň alebo denné svetlo. Preto nedochádza k vylučovaniu melatonínu. Aj keď človek zaspí, je to nekvalitný a často prerušovaný spánok. Regeneračné procesy sa v mozgu nenaštartujú. To prispieva k zdravotným rizikám, ktoré ženám po päťdesiatke hrozia. Rovnako tak k urýchleniu starnutia. No a to žiadna žena nechce.