Bežné, ale nepríjemné ochorenie
Akné predstavuje prakticky najbežnejšie kožné ochorenie vôbec. Hoci býva považované za problém dospievajúcich a tínedžerov, u niektorých jedincov pretrváva aj v dospelosti. K tvorbe akné totiž nepridáva iba hormonálna nerovnováha, ale aj celý rad ďalších faktorov.
Niektoré faktory neovplyvníte, iné áno
Pre akné je charakteristická zvýšená mazotvorba. V dôsledku upchatia vývodov mazových žliaz potom dochádza k tvorbe zápalových ložísk. Na vzniku akné sa obvykle podieľa hneď niekoľko faktorov naraz. Medzi tie najvýznamnejšie patrí:
- Seborea. Takzvané hormonálne akné. K tvorbe výrazne prispieva zvýšená syntéza pohlavných hormónov (androgénov).
- Nadmerná aktivita mazových žliaz.
- Množenie baktérií. Mikroorganizmy žijúce na pokožke sa môžu v upchatých folikuloch premnožiť a podnecovať zápal.
„Vyhodiť“ sa môžete aj zo stresu
Nie je nič neobvyklé, ak sa akné na našej koži objavia pri náhlych životných zmenách. Či už v stravovaní, alebo v spôsobe života. Okrem vyššie spomenutých faktorov, ktoré sa ovplyvňujú ťažko, spôsobuje akné aj mnoho príčin, ktoré má človek do veľkej miery vo vlastných rukách. Napríklad:
- podráždenie kože vyvolané trením alebo tlakom,
- zlá hygiena,
- nevhodná pleťová kozmetika,
- dlhodobý stres,
- fajčenie cigariet,
- nadmerná konzumácia alkoholu a sacharidov,
- užívanie anabolických steroidov.
Skúste silu prírody
Na liečbu akné nájdete v lekárni aj drogérii mnoho prípravkov. Veľmi pozitívne skúsenosti však majú ženy aj s prírodnou liečbou, ktorá pozostáva hlavne z extraktu byliniek. Súčasťou kozmetickej rutiny pri starostlivosti o aknóznu pleť by sa preto mali stať bylinky, ktoré pôsobia výrazne protizápalovo, ako napríklad nechtík lekársky, harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný, aloe vera. Z týchto byliniek si môžete pripraviť tonikum, pleťovú vodu, masku alebo kúpeľ.