Akné nie sú len problém tínedžerov. Ako sa ich zbaviť aj vo vyššom veku?

Prejavy akné v podobe čiernych bodiek, začervenaných pupienkov alebo cýst trápia viac ako 80 percent dospievajúcich. Hlavnou príčinou sú hormonálne zmeny, ktoré so sebou prináša puberta. Nie je ale nič zvláštne na tom, že u niekoho akné pretrváva aj v dospelosti. Neliečené ťažké akné potom môže mať trvalé následky v podobe jaziev a škvŕn na koži.

22.04.2023 13:00
akné Foto:
Akné predstavuje prakticky najbežnejšie kožné ochorenie vôbec.
debata

Bežné, ale nepríjemné ochorenie

Akné predstavuje prakticky najbežnejšie kožné ochorenie vôbec. Hoci býva považované za problém dospievajúcich a tínedžerov, u niektorých jedincov pretrváva aj v dospelosti. K tvorbe akné totiž nepridáva iba hormonálna nerovnováha, ale aj celý rad ďalších faktorov.

Niektoré faktory neovplyvníte, iné áno

Pre akné je charakteristická zvýšená mazotvorba. V dôsledku upchatia vývodov mazových žliaz potom dochádza k tvorbe zápalových ložísk. Na vzniku akné sa obvykle podieľa hneď niekoľko faktorov naraz. Medzi tie najvýznamnejši­e patrí:

  • Seborea. Takzvané hormonálne akné. K tvorbe výrazne prispieva zvýšená syntéza pohlavných hormónov (androgénov).
  • Nadmerná aktivita mazových žliaz.
  • Množenie baktérií. Mikroorganizmy žijúce na pokožke sa môžu v upchatých folikuloch premnožiť a podnecovať zápal.
žena, krásna žena, pleť, pokožka, staroslitivoť Čítajte aj Odborníčka radí, ako si poradiť s akné v dospelosti

„Vyhodiť“ sa môžete aj zo stresu

Nie je nič neobvyklé, ak sa akné na našej koži objavia pri náhlych životných zmenách. Či už v stravovaní, alebo v spôsobe života. Okrem vyššie spomenutých faktorov, ktoré sa ovplyvňujú ťažko, spôsobuje akné aj mnoho príčin, ktoré má človek do veľkej miery vo vlastných rukách. Napríklad:

  • podráždenie kože vyvolané trením alebo tlakom,
  • zlá hygiena,
  • nevhodná pleťová kozmetika,
  • dlhodobý stres,
  • fajčenie cigariet,
  • nadmerná konzumácia alkoholu a sacharidov,
  • užívanie anabolických steroidov.

Skúste silu prírody

Na liečbu akné nájdete v lekárni aj drogérii mnoho prípravkov. Veľmi pozitívne skúsenosti však majú ženy aj s prírodnou liečbou, ktorá pozostáva hlavne z extraktu byliniek. Súčasťou kozmetickej rutiny pri starostlivosti o aknóznu pleť by sa preto mali stať bylinky, ktoré pôsobia výrazne protizápalovo, ako napríklad nechtík lekársky, harmanček, šalvia, ľubovník bodkovaný, aloe vera. Z týchto byliniek si môžete pripraviť tonikum, pleťovú vodu, masku alebo kúpeľ.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #akné #stres #zápal #pleť #pokožka #vyrážky #prírodná liečba akné #upchaté póry #pleťová kozmetika #antibakteriálne účinky