Odľahčime si trávenie čajom
Hovorí sa, že pri návšteve ázijských krajín si užijeme viac pitie čaju či kávy. Pravdou je, že prvý spomínaný nápoj udržiava telo hydratované, pričom čierny mok tekutiny z organizmu vyplavuje a komplikuje trávenie bielkovín. Veľa ľudí z Ázie považuje popíjanie zeleného čaju za súčasť životného štýlu, nosia ho v termoskách so sebou do práce a na výlety. Zaujímavosťou je, že sa z neho údajne dajú vyrobiť aj lupienky, podobné tým zemiakovým. Vedecké výskumy ukazujú, že čaj nám prináša veľa zdravotných benefitov. Ak si doprajeme jednu šálku zeleného nápoja denne, znižujeme riziko mozgovej príchody až o 35 %. Zabúdať však netreba ani na to, že posilňuje imunitný systém, chráni kosti, podporuje zdravie a štartuje metabolizmus. Počas Veľkej noci urýchli látkovú výmenu a zlepší trávenie, aj náročnejších, ťažkých jedál.
Trávenie povzbudí aj dostatok pohybu
Každé ťažšie jedlo spôsobuje únavu. Dôvod je jednoduchý. Krv a spolu s ňou aj veľké množstvo životodarného kyslíka sa presúva do žalúdka na trávenie potravy. Odborníci odporúčajú po výdatnej konzumácií jedál zostať na nohách a neusádzať sa do pohodlného gauča. Vďaka krátkej prechádzke sa kyslík dostane do mozgu, privodí dobrú náladu a odstráni stratu energie. V prípade, že sa počas sviatkov ukáže aj slnko, poteší sa nielen naša pokožka, ale aj myseľ. Slnečné lúče, ktorým sa ľudia z Ázie skôr vyhýbajú, však zvyšujú produkciu vitamínu D v ľudskom tele. Déčko nám chýba najmä po dlhej, zamračenej zime. Spomínaná mikro živina je známa aj tým, že poteší dušu. Pri pravidelnom príjme totiž odstraňuje stavy depresie či úzkosti.
Čítajte viac 12 perfektných receptov na veľkonočné drobné pečivoSkrášlime sa aj zvnútra
Konzumácie väčšieho množstva mäsa sa cez sviatky nemusíme veľmi obávať. Pokrmy z mäsa sa chvália vysokým obsahom bielkovín, ktoré pomáhajú pri regenerácií svalov a prispievajú k lepšej telesnej kondícii. Ďaleký východ odporúča konzumáciu aj vnútorností, pretože prinášajú nielen nevšedný kulinársky zážitok, ale aj dostatočné množstvo vitamínov A, B a D. Na zahodenie nie sú ani mäsové vývary z kože a kostí, pretože majú veľa glycínu. Ide o zaujímavú aminokyselinu, ktorá bojuje proti starnutiu tela. Takisto je súčasťou kolagénu, ktorý zlepšuje stav našej pokožky. Odľahčiť žalúdok si môžeme jednoduchým spôsobom. Údené pokrmy, ktoré zaťažujú trávenie netreba konzumovať každú chvíľu, ale striedajme ich s pečeným či duseným mäsom.
Ryba na veľkonočné sviatky? Prečo nie
Hoci Veľká noc neponúka priestor na konzumáciu rýb, je to škoda. Mastné, údené dobroty z bravčového mäsa zaťažujú trávenie. Rybacina však môže zažívací systém výrazne odľahčiť. Japonská či čínska strava obsahuje viac rýb a morských plodov. Pochutnávanie si na grilovanej, pečenej či dusenej rybe či restovaných morských mini dobrotách môže spríjemniť prvé veľké sviatky tohto roka. Rybacie mäso je ľahko stráviteľné, v porovnaní s inými druhmi mäsa ho telo dokáže spracovať omnoho rýchlejšie. Ryby navyše obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré vyrovnávajú v tele väčšinu hormónov, dodávajú telu a mysli pozitívnu energiu.