Sedíte celý deň v práci? Treba sa rozhýbať! Tu je pár trikov, ktoré vám s tým pomôžu

Sedavý životný štýl zvyšuje riziko predčasného úmrtia. Môže prispieť k zhoršeniu kvality zdravia a rozvoju chronických ochorení.

11.12.2022 12:00
živnosť, szčo, kancelária, trvalý pracovný... Foto:
Sedavé zamestnanie nám spôsobuje ťažkosti v neskoršom veku.
debata

Pri sedavom zamestnaní sa okrem iného odporúča rozhýbať sa aspoň raz za hodinu. Upozornil na to odbor podpory zdravia a výchovy k zdraviu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Na sedavom spôsobe života sa podieľajú všetky aktivity, ktoré počas dňa vykonávame v sede alebo pri ležaní, napríklad sedenie v kancelárii, v škole, doma, šoférovanie, jedenie, sledovanie televízie, hranie videohier, používanie počítača, čítanie,“ ozrejmil.

Pri sedavom životnom štýle treba skrátiť čas strávený sedením, prerušiť dlhé obdobia sedavého času fyzickou aktivitou a viac sa pohybovať. Pomerne vysoký energetický výdaj možno podľa odboru dosiahnuť chôdzou. „Je ideálna pre všetky vekové kategórie, aj pre ľudí, ktorí nešportovali. Nezaťažuje nadmerne kĺby, vhodná je aj pre ľudí s nadváhou,“ priblížil.

Video

VIDEO: V relácii Ide o nás s Luciou Okoličányovou, prezidentkou Slovenskej asociácie nordic walking a cvičiteľkou a fyzioterapeutkou Darinou Polášovou o tom, prečo sa Slováci nehýbu, čo nás pripútava do sedačiek a ako to zmeniť, aby sme sa stali ohybnejšími a zdravšími.

Pri sedavom zamestnaní by sa malo sedenie prerušiť aspoň raz za hodinu, ideálne každých 20 minút. „Choďte si po pohár vody alebo si urobte párminútovú prechádzku po budove,“ uviedol odbor. Odporúča tiež státie pri telefonovaní či chodenie po schodoch namiesto použitia výťahu.

Odbor tiež radí, aby zamestnanci, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu, vystúpili o zastávku skôr a prešli sa. „Na ceste do práce v doprave radšej stojte ako seďte,“ doplnil. Pri preprave autom odporúča zaparkovať ďalej od zamestnania.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #tréning #sedavá práca #odporúčanie

+ Robte niečo, preto aby sa vám aj naďalej žilo tak dobre ako doteraz.
Neodkladajte v práci niečo, čo môžete...

+ Pravidelný pohyb je kľúčom k dobrému zdraviu a šťastiu.
Nečakaný príjem prinesie úľavu vašim financiám....