Olovrant pre deti? Dávajte pozor na kalórie, inak si ich detské telo uloží do zásoby

Deti potrebujú pravidelný príjem živín a energie v niekoľkých dávkach.

20.09.2022 11:00
školák, dieťa, raňajky, jedlo, strava, deti Foto:
Ako majú vyzerať raňajky či olovrant pre školáka?
debata

Deti potrebujú pravidelný príjem živín a energie v niekoľkých pravidelných dávkach pre dobrý rast a vývin, udržiavanie imunity a posilňovanie zdravia.

dieťa, strava, zdravá strava, tanier, zelenina Čítajte viac Deti majú jesť "dúhu"! Čo robiť, ak isté potraviny odmietnu?

„Správne energetické rozloženie stravy v rámci dňa je nasledovné: raňajky 20 percent, desiata desať percent, obed 35 percent, olovrant desať percent a večera 25 percent z celodenného príjmu energie a živín,“ priblížila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade. Čo sa týka raňajok, desiatej a olovrantu, nie je v ich skladbe rozdiel medzi deťmi prvého a druhého stupňa.

Zdravé raňajky by podľa Hamade mali pozostávať napríklad z pečiva s maslom, plátkom syra alebo kvalitnej šunky a kúska zeleniny, prípadne pečiva s nátierkou (reďkovková, kalerábová so žeruchou, šunková pena). „Vhodnými raňajkami sú aj nesladené cereálie s mliekom alebo bielym jogurtom alebo miska šľahaného tvarohu s čerstvým ovocím či lekvárom, prípadne pečivo s ovocným jogurtom,“ uviedla odborníčka.

obezita, tučnota, nadváha, diéta, strava, televízor, rodina, tučná rodina Čítajte viac Opäť hrozivejšie čísla! Viac než polovica dospelej populácie v Európe je príliš tučná

Olovrant by v zásade nemal byť príliš kalorický. „Ak deti po olovrante nečaká žiaden fyzicky náročný krúžok, detské telo by už zbytočnú energiu nestačilo využiť a uložilo by si ju do zásoby. Olovrant je preto potrebné prispôsobiť popoludňajšej aktivite školáka,“ poznamenala Hamade. Vhodný je napríklad kokteil z mlieka či jogurtu a ovocia, pohár kefíru so zeleninou alebo kúsok syra alebo šunky so zeleninou.

Rodičia by počas dňa nemali pri školákoch zabúdať ani na dostatok tekutín. Hamade upozorňuje rodičov, že do školy majú pripraviť deťom nápoj doma, najlepšie bez použitia cukru.

debata chyba
Viac na túto tému: #olovrant #detská strava

+ Pri športe si vyberajte také aktivity, ktoré vám spevnia brušné svalstvo.
Využívanie aplikácií na zlepšenie...

+ Blížiace sa jubileum je len číslo, vaša kondícia je vo výbornom stave.
Oslavovanie malých víťazstiev...