Ako funguje zázračná kyselina hyalurónová?

Dve látky, o ktorých vášnivo diskutuje nielen nežnejšia polovička ľudstva. Po kolagéne venujeme najviac pozornosti kyseline hyalurónovej. Sľubuje predĺženie mladosti, ale aj úbytok existujúcich vrások. Otázkou však je, či skutočne patrí medzi špičku kozmetických prípravkov?

12.08.2022 11:00
krém, žena, starostlivosť, pleť Foto:
Krásu pokožky si zabezpečíme nielen užívaním výživových doplnkov s „H“ kyselinou, ale aj konzumáciou pestrej a vyváženej stravy.
debata

Silná dvojica

Kolagén patrí do skupiny bielkovín. Podieľa sa na vypínaní pokožky, zabezpečuje jej pružnosť a príťažlivosť. Telo si ho dokáže vyrobiť svojpomocne, má to však jeden háčik. Po dosiahnutí dvadsiatich piatich rokov života postupne klesá a vďaka tomu starneme. Šialenstvo o udržanie si mladosti sa však netočí len okolo kolagénu. Na prvú priečku sa viac-menej doťahuje kyselina hyalurónová. Udržuje pleť zdravú, hydratovanú, znižuje výskyt jemných vrások a dokonca zmierňuje bolesti kĺbov.

Telo si ju dokáže vyrobiť

Kyselina hyalurónová sa takisto nachádza v našom tele. Máme ju v pokožke, kĺboch, ale aj v očiach. Viaže sa na molekuly vody, čím vytvára akýsi gél. Spomínaná látka pomáha pokožke nielen udržať vlhkosť, ale bráni aj jej vysušovaniu. Zázračná kyselina sa vyznačuje takzvanou biokompatibilitou. To znamená, že nie je pre ľudský organizmus vôbec cudzia. Okrem dermatológie ju majú rady aj iné odvetvia medicíny. Pochvaľujú si ju oční lekári i reumatológovia. Kyselina hyalurónová sa nachádza v dermálnych výplniach, v injekciách proti artritíde, ale nájsť ju môžeme aj v lekárňach či drogériách v stovkách krémov, pleťových vodách, ale aj v doplnkoch stravy.

Hydratuje pokožku

Hoci sa viac hovorí o vonkajšom používaní tohto pomocníka krásy, miesto si nachádza aj v doplnkoch výživy. Podľa čerstvej štúdie, ktorú publikoval magazín Nutrients užívanie 120 mg kyseliny hyalurónovej počas troch mesiacov zlepšuje elasticitu pokožky a znižuje výskyt vrások. Okrem toho je dôležitá aj v prípadoch, keď koža stráca prirodzenú vlhkosť. Dôvodom nie je len starnutie, ale aj zmeny počasia, suché, teplé a studené prostredie. K suchej pokožke tiež prispieva aj bežné umývanie tváre a častejšie sprchovanie. Ďalší výskum, ktorý publikoval časopis Nutrition Journal zistil, že užívanie kyseliny hyalurónovej zvyšuje obsah vody v bunkách ľudského tela.

pleť, rituál, kúpeľňa, žena, krása Čítajte aj Vedľajšie účinky kolagénu, o ktorých sa nehovorí

Aj proti bolesti

Na svoje si prídu aj ľudia, ktorých pobolievajú kĺby. Na liečbu týchto problémov sa v krajnejších prípadoch používajú injekcie s obsahom tejto zlúčeniny. Pochvaľuje si ju aj Americká akadémia ortopedických chirurgov, pričom však varuje, že používanie injekcií sa má obmedziť len na problémy s bolesťami kĺbov. „H“ kyselina znižuje bolesť v spomínaných častiach tela, zlepšuje funkciu kolenných kĺbov a zmierňuje stavy osteoartrózy.

Netreba hneď siahať po pilulkách

Krásu pokožky si zabezpečíme nielen užívaním výživových doplnkov s „H“ kyselinou, ale aj konzumáciou pestrej a vyváženej stravy. Do jedálnička je preto vhodné zaradiť potraviny s obsahom antioxidantov, ktoré omladzujú pleť. Patria k nim vitamíny C a E, pričom chránia telo pred škodlivými látkami a takzvanými voľnými radikálmi. Do stravovacieho plánu by sme mali zaradiť celozrnné potraviny, orechy, strukoviny a ryby. Výborným zdrojom kolagénu aj kyseliny hyalurónovej je vývar z kuracích, hovädzích, ale aj rybacích kostí. Spomínanú látku obsahuje aj morská riasa chlorella. Tvorbu kyseliny podporuje vitamín C a minerálne látky horčík a zinok. U žien pomáha aj konzumácia jedál s prirodzeným zdrojom fytoestrogénov. Nachádzajú sa v sóji, tofu, ľanových semienkach, ale aj v tvrdom syre.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vrásky #kyselina hyalurónová #bolesť kĺbov #kolagén #starnutie pleti #doplnky výživy

+ Hydratácia a zdravé stravovanie zvýšia vašu energiu a pohodu.
Investujte do seba, dlhodobé výnosy prekonajú...

+ Nájdenie radosti v malých veciach vám prinesie veľké šťastie.
Rozpočtová disciplína teraz položí základy budúcej...