Poznáte kategórie slnečných okuliarov? Ako musia byť označené tie kvalitné?

Slnečné okuliare, ktoré sú prevenciou proti negatívnemu vplyvu ultrafialového žiarenia (UV) na oči, sa delia na viaceré kategórie.

05.08.2022 09:00
dovolenka, kúpanie, slnko, opaľovanie, slnečné... Foto:
Chráňte oči sebe aj vašim ratolestiam.
debata

„Kvalitné slnečné okuliare by mali byť označené ako UV 400, čo znamená, že absorbujú slnečné lúče s vlnovou dĺžkou do 400 nanometrov. Druhým dôležitým parametrom je priepustnosť svetla, respektíve zafarbenie skiel, ktoré sa delí do kategórie 0 až 4,“ vysvetlil prednosta očnej kliniky Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave Petr Kolář s tým, že nie každá kategória je povolená aj na šoférovanie.

Priblížil, že v kategórii 0 a 1 sú „módne okuliare“ s minimálnym zafarbením a ochranou pred slnečnými lúčmi. Sú vhodné ako ochranné okuliare proti vetru a prachu. V kategórii 2 sú okuliare s ochranou 57–81 percent a patria medzi slnečné okuliare so stredne tmavým filtrom na bežné nosenie a šoférovanie, doplnil odborník.

Herečka Elle Fanning mala v Cannes exkluzívnu spoluprácu so značkou Fendi a tak predvádzala okuliare práve z jej dielne. Toto je model Iridia. Čítajte viac Slnečné okuliare podľa hviezd? Nastavte slnku tvár štýlovo, tu sú tipy!

Do kategórie 3 sa radia slnečné okuliare vhodné na pobyt pri mori alebo v horách. „Do kategórie 4 spadajú slnečné okuliare s veľmi intenzívnym sfarbením, vhodné na skialpinizmus a pobyt vo vysokých pohoriach a na ľadovcoch. Slnečné okuliare kategórie 4 nie je povolené nosiť počas šoférovania,“ vysvetlil Kolář.

Okrem spomínaných dvoch parametrov je možné podľa jeho slov do slnečných okuliarov zakomponovať polarizačné šošovky, ktoré zmierňujú oslnenia pri rôznych povrchoch, ako napríklad voda alebo sklo, preto sú vhodné na šoférovanie.

Kolář upozornil, že UV žiarenie je v primeranom množstve prospešné pre tvorbu vitamínu D, avšak nadmerné pôsobenie na ľudský organizmus má za následok množstvo negatívnych zmien. „Z najzávažnejších tvorbu kožných nádorov – maligný melanóm, ktorý môže vzniknúť aj na sietnici, alebo tiež bazalióm, ktorý pri neskorej chirurgickej intervencii môže mať deštruktívne následky ako pre oko, tak aj pre iné časti tela. Okrem nádorov však môže spôsobovať vznik zápalov spojovky, rohovky, šedého zákalu, poškodenie sietnice – tzv. solárna retinopatia alebo makulárna degenerácia. Rizikovejšími sú ľudia so svetlými očami, u ktorých má dúhovka menej pigmentu, zachytávajúceho toto žiarenie,“ uviedol.

Pripomenul, že oči je tiež v lete nutné chrániť pred vetrom a prachom, ktorý môže spôsobiť nepríjemné podráždenie spojoviek, alebo zanesenie cudzieho telesa do spojovkového vaku. To je následne nutné vypláchnuť čistou vodou alebo umelými slzami. „Nepríjemnosti v zmysle očného diskomfortu môže vyvolať aj nadmerné používanie klimatizácie. V klimatizovaných priestoroch je vhodné častejšie používanie umelých sĺz bez konzervačných látok,“ uzavrel.

debata chyba
Viac na túto tému: #slnečné okuliare #UV žiarenie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Starostlivosť o nechty sú súčasťou vašej hygieny, postarajte sa o seba.
S fajčením skončíte a vám sa...

+ Skontrolujte svoju hmotnosť, idete tým správnym smerom.
Netrápte sa ohľadom vysokých výdavkov, dovolenku si...