Prirodzená ochrana pred škodlivými UV lúčmi poskytovaná atmosférou klesá s rastúcou nadmorskou výškou. Kým okná lietadla absorbujú takmer všetky UVB zložky slnečného žiarenia, takzvané UVA lúče prenikajú cez okná do lietadla. Tie spôsobujú starnutie pokožky a spôsobujú aj spálenie od slnka. UVA lúče prenikajú aj do hlbších vrstiev kože a môžu tak spôsobiť jej nenapraviteľné poškodenie, ako je známe, dokonca až rakovinu.

Štúdia Americkej lekárskej asociácie pod vedením Martiny Sanlorenzovej z Kalifornskej univerzity, na ktorú odkazuje stránka Focus.de uvádza, aké nebezpečné je ultrafialové žiarenie pre pilotov – podľa štúdie sa výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože u pilotov a posádky lietadla. Malígny melanóm sa u nich objavuje dvakrát častejšie ako u bežnej populácie.
Vedci tiež zistili, že v bežnej cestovnej nadmorskej výške okolo 10 000 metrov dopadá na kožu posádky kokpitu do hodiny rovnaké množstvo škodlivých UV lúčov ako pri 20-minútovom pobyte v soláriu.
Ak sa chcete chrániť pred nebezpečnými lúčmi počas cesty lietadlom a sledovania výhľadu z okienka, máte dve možnosti: jednou je rezervovať si miesto v uličke či v strede lietadla, ďalej od okien. Druhý je jednoduchý, ale účinný – ak radi sedíte pri okne, je najlepšie sa vopred natrieť opaľovacím krémom, aby ste sa ochránili pred škodlivými lúčmi prenikajúcimi cez okienko.