Aký dôležitý je výber potravín pri redukcii hmotnosti?
Správny výber potravín je kľúčovým faktorom nielen pri chudnutí, ale aj pre celoživotné udržanie si optimálnej hmotnosti a zdravia a to nielen toho fyzického. V dnešnej dobe je internet plný informácií, zameraných na módne trendy chudnutia. Všetky sú v postate zamerané na vynechávanie niektorého z nutrientov, skupín potravín, alebo na vytvorenie extrémneho kalorického deficitu.
Prečo je to nebezpečné?
Všetky tieto smery a diéty sú dlhodobo neudržateľné a pri návrate k pôvodnému stravovaniu nastáva jojo efekt. Každým ďalším pokusom dochádza k poškodzovaniu metabolizmu a niekedy časom až nenávratne. Naše telá boli stvorené ako všežravé a preto potrebujeme do seba dostať všetky nutrienty a to sú bielkoviny, sacharidy, tuky, a samozrejme, vlákninu. Potrebujeme ich prijať hlavne v kvalitných formách potravín, ktoré nie sú priemyselne spracované. Konzumácia vyváženej racionálnej stravy s trochou pohybu je elixírom večnej mladosti, štíhlej línie a zdravia.
Čítajte aj Cigaretová, ale aj „diéta“ Šípkovej Ruženky. Ako ohrozujú ľudí?Ktoré jedlá či takzvané maškrty sú najväčším nepriateľom štíhlej línie a prečo?
Ako som spomínal, nielen pri chudnutí, ale aj celkovo pri zdravom životnom štýle sa snažíme konzumovať čo najmenej priemyselne spracovaných potravín. Najväčším nepriateľom štíhlej línie sú napríklad fritované jedlá z rýchleho občerstvenia, sladené nápoje a samozrejme sladkosti. Nejde v nich iba o vysoký podiel jednoduchých cukrov a bielej múky, ale spravidla sú s nimi v sladkostiach viazané aj priemyselne stužené tuky. Inak aj celá slovenská kuchyňa je pretkaná kombináciami jednoduchých sacharidov a nekvalitných tukov. Tieto kombinácie majú za následok rozvoj civilizačných ochorení a obezity.
Dokáže uškodiť chudnutiu aj drobná maškrta, ktorú si doprajeme z času na čas?
Samozrejme pri zdravom stravovaní nám príležitostná konzumácia maškrty, alebo iného nezdravého jedla nespôsobí vážny problém.
Ktoré potraviny sú teda ideálne pri chudnutí, a to najmä z dlhodobého hľadiska?
Z dlhodobého hľadiska sa treba sústrediť na najkvalitnejšie zdroje nespracovaných potravín. V strave je dôležité zabezpečiť dostatok bielkovín (suché mäso, nízkotučné mliečne výrobky, ryby, strukoviny, vajcia, tofu a iné), komplexných sacharidov (celozrnný chlieb, zemiaky, ryža, batáty, quinoa, celozrnné cestoviny a iné.) a kvalitných tukov (olivový olej, orechy, semienka, avokádo, olivy, tuk z rýb). Zdrojom vlákniny je pestrá zelenina. Vlákninu nevyhnutne potrebujeme pre náš črevný mikrobióm a pre správne fungovanie tráviaceho traktu. Všetky tieto potraviny treba správne kombinovať v rámci princípov vyváženého stravovania.
Aký význam majú makroživiny, ich pomer v jedálničku a či je vhodné pri diétach a chudnutí niektoré z nich redukovať?
Ako som spomínal naše telá potrebujú všetky makroživiny v kvalitných formách a preto žiadnu z nich v redukcii hmotnosti nevyraďujeme. Pri vyraďovaní nutrientov vzniká po návrate k predošlému spôsobu stravovania jojo efekt. Pri redukcii hmotnosti je dôležité správne kombinovanie zdravých potravín a jemný deficit, ktorý nám zabezpečí, aby sme primeraným a zdravým tempom dorazili do vytúženého cieľa. Čo sa týka pomeru makronutrientov a výpočtu kalórií, ktoré potrebujeme na chudnutie to už je komplikovanejšie, keďže tu nám do hry vstupuje veľa faktorov. Každý sme iný, máme rôzne aktivity, niektorí z nás stresujú, iní sú pokojní. Máme rôznu telesnú stavbu, často aj diagnózy, ktoré chudnutie ovplyvňujú. Na správny výpočet makroživín u nás na klinike potrebujeme vypísaný niekoľko stranový dotazník, analýzu predošlého stravovania a ideálne aj meranie bioimpendančným strojom.
VIDEO: V relácii Ide o nás sme sa zhovárali o obezite, jej nástrahách, zvykoch aj zlozvykoch Slovákov v stravovaní, či o tom, čo by sme mali zmeniť – hosťami bola lekárka, obezitologička a vedkyňa SAV Adela Penesová a lekár, dietológ Boris Bajer.