Nekvalitný spánok vás ohrozuje
Dokonca rovnako ako stres, či fajčenie. Podľa Sleep Foundation môže chronický nedostatok spánku časom prispieť k mnohým zdravotným problémom vrátane srdcových chorôb, cukrovky, obezity, bolesti, stavov duševného zdravia, hormonálnych abnormalít a zníženej imunity. Preto si na spánku dajte rovnako tak záležať, ako na dennej náplni.
Sedem hodín je tých pravých
Americká akadémia spánkovej medicíny (AASM) odporúča dospelým spať aspoň sedem hodín za noc. „Rozsah sedem až osem hodín spánku v noci zvyčajne stačí na to, aby sa väčšina dospelých počas dňa cítila bdelá a dobre oddýchnutá,“ hovorí Mehwish Sajid, odborník na spánkovú medicínu z University of Michigan. Ak spíte menej jednu noc, nič sa nestane. Ak spávate málo dlhodobo, je to ako by ste mali napríklad neustály kalorický deficit. Telo začnete vysiľovať.
Čítajte aj Poznáte pravidlá správneho spánku? Verte, nie je to jednoduchéKedy je vhodné odísť do postele?
Nedávna štúdia v Spojenom kráľovstve naznačila, že najlepší čas ísť spať je 22:00, ale v skutočnosti to nie je prísne pravidlo. „Najlepší čas na spánok je, keď sa cítite ospalí,“ poznamenáva Sajid. „Niekedy môžu ľudia urobiť tú chybu, že vlezú do postele skôr, ako sú unavení, a potom sa dostanú do problému, že ležia v posteli a v nádeji, že zaspia, nezaspávajú,“ dodal.
Nie je dôležitá hodina, ale čas
Lekári aj veda sa zhodujú v tom, že pre telo nie je až tak dôležité, či pôjde spať o deviatej, alebo o jedenástej, ale to, aby ste chodili spávať pravidelne. „Spánok každú noc v rovnakom čase vám umožňuje udržiavať konzistentný cirkadiánny rytmus, čo sú prirodzené hodiny spánku a bdenia vášho tela,“ vysvetľuje Mehwish Sajid.
Odklon od bežného rozvrhu môže ešte viac sťažiť nočné zaspávanie, čo ste si pravdepodobne všimli, keď ste si cez víkend dlho pospali. Nie je nič zlé vstávať aj cez víkendy v rovnakom čase ako počas týždňa, a prirodzene tak skoro chodiť aj spávať. Je to to najlepšie čo môžete urobiť pre svoje telo aj kvalitu spánku.