Čo sa stane s vaším telom, ak budete chodiť 30 minút pešo. Očakávať môžete zázraky

Chôdza je najprirodzenejšia ľudská aktivita. A prináša telu neskutočný rad benefitov. Jej zanedbávanie poškodzuje prakticky celý organizmus. Ak vymeníte auto alebo MHD za pol hodinu kráčania, váš život sa zmení doslova na nepoznanie.

28.03.2022 09:00
chôdza Foto:
Ukazuje sa, že ľudia, ktorí chodia do práce pešo, sú úspešnejší v riešení pracovných záležitostí ako tí, ktorí jazdia autami.
debata

Aktivácia mozgu

Chôdza nedá do pohybu len vaše telo, ale aj myseľ. Keď vykročíte, váš mozog aktivuje celý rad procesov. Aktívne vníma svet okolo seba vo všetkých jeho tvaroch, formách, zvukoch. Váš mozog je omnoho aktívnejší ako napríklad pri ceste MHD. Preto ak vykročíte, idete aj v ústrety dlhovekej mentálnej sviežosti. Každá prechádzka je vlastne malé mentálne cvičenie.

Znížite stres

Pociťujete stres, paniku, zlú náladu? Vykročte. Tridsať minút rýchlej chôdze je dokonalým nástrojom na zníženie hladín stresových hormónov. Výsledkom bude, že po polhdinke v pohybe sa vrátite ako úplne iný človek. Preto ak na vás dopadá tiaž stresových situácií, prejdite sa. Bude vám lepšie.

Lepší spánok

Večerná prechádzka je dokonalým spôsobom, ako si zabezpečiť kvalitnejší spánok. Nejde o namáhavé cvičenie, ale počas prechádzky telo jemne unavíte, znížite stres a zároveň sa ďalšiemu vyhnete. Nebudete totiž musieť sledovať správy, ani displeje mobilov a počítača plné modrého svetla.

beh, šport, pohyb, pitný režim, pitie, zdravý životný štýl Čítajte aj Športy, ktoré vám vylepšia nielen telo, ale aj náladu

Budete úspešnejší v práci

Ukazuje sa, že ľudia, ktorí chodia do práce pešo, sú úspešnejší v riešení pracovných záležitostí ako tí, ktorí jazdia autami. Ak preto chcete budovať kariéru, je omnoho efektívnejšie, ak si pred prácou dáte telo do pohybu prechádzkou.

Znížite riziko predčasnej smrti

Chôdza je pohyb, ktorý môžete vykonávať prakticky denne a zadarmo. Pritom chôdzou vykročíte aj k dlhšiemu životu. Vedci zistili, že chôdza v trvaní približne tri hodiny týždenne je spojená s 11 % zníženým rizikom predčasnej smrti v porovnaní s tými, ktorí sú vo všeobecnosti neaktívni. Ide hlavne o zníženie rizika smrti v dôsledku rakoviny a infarktu.

Celkovo lepšie zdravie

Tí, ktorí denne nazbierajú aspoň 15 000 krokov, majú vo všeobecnosti lepšie BMI, menší obvod pása a nižší cholesterol. Tak si smelo vykročte za svojim lepším ja. Určite sa to oplatí. Podporíte zdravie a ešte aj ušetríte peniaze za benzín a lístky na dopravu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravie #pohyb #zdravotné benefity #chôdza #fyzická aktivita #rýchla chôdza

+ Nemali by ste odkladať očkovanie, inak hrozia vážne ochorenia v cudzine.
Riskovanie s hazardom vás...

+ Nebudete sa cítiť príliš dobre na to, aby ste cestovali celú noc.
Sústreďte sa na prácu, ktorá vás živí,...