Maternica, vagína, prsia... Pribúdajú start-upy, ktoré sa zaoberajú zdravím žien

Vo Francúzsku vzniká stále viac malých technologických firiem, ktoré sa zameriavajú na zdravie žien a doteraz zanedbávané alebo nedostatočne propagované témy.

25.02.2022 11:00
prsník, rakovina, prsia Foto:
Start-up založený v roku 2017 vyvinul implantát, ktorý regeneruje pacientkine vlastné tukové tkanivo.
debata

Oslavujú úspechy napríklad s projektami na diagnostiku endometriózy alebo s technológiou na sledovanie menštruačného cy­klu.

V Lille na severe Francúzska spoločnosť Lattice Medical rekonštruuje prsia ženám, ktoré o ne prišli počas liečby rakoviny. Start-up založený v roku 2017 vyvinul implantát, ktorý regeneruje pacientkine vlastné tukové tkanivo.

Sharon Stone Čítajte viac Chirurg mi spravil väčšie prsia bez môjho vedomia, šokuje Sharon Stone

„Ponúkame alternatívu k silikónovým implantátom: implantát vytlačený v 3D, ktorý používa biologické materiály, ktoré sa vstrebávajú,“ vysvetľuje Julien Payen, spoluzakladateľ spoločnosti, ktorá chce ešte tento rok začať klinickú štúdiu svojich výrobkov. Jej produkty sú jednou z technológií, ktoré sa objavujú na rastúcom trhu takzvaných femtoch firiem. Termín vznikol spojením slov femme (žena) a technológie. Tento pojem súhrnne označuje spoločnosti, ktoré vyvinuli technológie určené na zlepšenie zdravia a spokojnosti žien.

Do tohto nového segmentu patria aj diagnostické nástroje, najmä na endometriózu. Start-up Ziwig, založený a vedený Yahyou El Mirom, vyvinul test zo slín, ktorý podľa firmy umožňuje včasné odhalenie všetkých foriem endometriózy. Využitie má napríklad u žien bez trvalej zdravotnej starostlivosti. Test je založený na vysoko výkonnej technológii sekvenovania a využíva umelú inteligenciu.

Spoločnosť Ziwig zriadila aj platformu pre následnú starostlivosť o pacientky. Vznikajú tiež mnohé aplikácie pre chytré telefóny, ktoré sa venujú menštruačnému cyklu, určeniu presného dátumu ovulácie alebo starostlivosti o ženy po pôrode.

Start-up zo Štrasburgu Fizimed vyvinul sondu na posilnenie panvového dna. V spojení s aplikáciou sonda umožňuje žene cvičiť „doma, v úplnom súkromí a navyše so zábavnými prvkami, ktoré zvyšujú motiváciu“ na cvičenie, vysvetľuje Emeline Hahnová, zakladateľka Fizimedu. Sonda je už v predaji a v Nemecku je dokonca hradená zo zdravotného poistenia.

Vznik všetkých týchto spoločností je dôkazom zmeny myslenia a vnáša na svetlo témy, ktoré boli až donedávna zanedbávané: zvláštnosti zdravia žien, píše AFP. „Tento trend ešte len štartuje, ale téma už zaradila vyššiu rýchlosť. Predtým sa hovorilo skôr o rakovine prostaty ako o endometrióze. Ľudia už o tom ale začínajú otvorene hovoriť,“ domnieva sa Chahra Louafiová, riaditeľka odboru investícií do zdravotníctva v štátnej investičnej banke Bpifrance.

Tento špecifický trh bude mať v roku 2024 hodnotu 50 miliárd dolárov, odhaduje americká spoločnosť Frost & Sullivan. Odhady sa síce menia, segment sa ale v každom prípade týka polovice obyvateľov planéty.

prsník, rakovina, prsia Čítajte viac Sedem ciest, ako zvíťaziť nad rakovinou prsníka

„V tomto sektore pribúda stále viac kvalitných projektov,“ čo priťahuje investorov, uvádza Julien Payen. Podnikatelia sa však zhodujú, že cesta bude ešte dlhá. „Femtech firmy používajú slová, ktoré nie sú príliš časté, ako vagína alebo maternica. Nie každý ich ale vníma rovnako,“ hovorí Hahnová. Na stránkach niektorých predajcov v Spojených štátoch sú „niektoré pomôcky určené na cvičenie panvy považované za produkty pre dospelých,“ dodáva. Niektoré zdravotnícke pomôcky potom algoritmy veľkých internetových firiem premenia na vibrátory.

„Čaká nás ešte dlhá cesta,“ domnieva sa El Mir. Investori sa podľa neho „zameriavajú na klasické patológie, ktoré priťahujú veľkú časť investícií. Na zdravie žien sa orientuje len malá časť z nich.“ Je to otázka peňazí, ale nielen nich. „Financovanie je dôležitým prvkom, ale tieto otázky sa musia stať celospoločenskou témou,“ hovorí El Mir.

debata chyba
Viac na túto tému: #ženy #maternica #Start-up

+ Zabúdate na zeleninu, má to zlý vplyv na váš organizmus.
Nenechajte sa v práci vytočiť, bude to mať trvalé...

+ Mať domácu záhradku nie je dobré len po finančnej stránke, ale aj zdravotnej.
Skúste ušetriť hlavne sa...