Turistika
Je to ako výhra v tombole šťastia. Pretože turistika v sebe spája unikátnu symbiózu pre zlepšenie fyzických aj mentálnych schopností. Jedna štúdia totiž zistila, že turistika má na mozog rovnaký účinok ako meditácia. Dôvod? Prostredie hôr, lesa, zelene pôsobí ako balzam na dušu. No a turistika nie je len vychádzka. Poriadne vám rozbúcha srdce a preverí svaly. Dostanete riadne zabrať a budete sa cítiť unavene, ale šťastne.
Beh
Vyžaduje si menšiu časovú investíciu ako turistika. No a bežať môžete tiež po horskom teréne. Štúdie ukázali, že práve beh prináša rýchle zaťaženie tela a preto sa veľmi rýchlo vyplavia aj endorfíny. Stačí pár kilometrov a vaša myseľ bude razom ako vymenená. Môžu za to endorfíny. Beh je jednou z odporúčaných činností aj v prípade, že človek trpí melanchóliou a depresiou.
Čítajte aj Odborníčka radí ako sa vyhnúť extrémom pri chudnutíLoptové hry
Basketbal, volejbal, ale napríklad aj futbal. Stačí pár minút hry a vaša nálada sa zmení. Garantujú to rôznorodé štúdie, ktoré za zlepšenie nálady pri loptových hrách označujú dva činitele. Po prvé je to aktívny pohyb. Po druhé je to kolektívny duch. Zlá nálada a depresia totiž často vznikajú hlavne keď je človek sám. Tímový loptový šport dá každému hráčovi pocit dôležitosti a pohyb plus spolupatričnosť zaženú každú zlú náladu.
Plávanie
Jeho výhodou je, že komplexne precvičuje prakticky všetky svalové partie. Súčasne znižuje preukázateľne hladiny stresového hormónu. Pri pokojnom plávaní sa vaša tepová frekvencia nedostane do závratných výšin. To znamená, že ide o šport vhodný prakticky pre každého a každému sa na duši podpíše aj zlepšením nálady.
Joga
Jej výhodou je práca s dychom a natiahnutie svalov. Naťahovanie pôsobí na telo omnoho inak ako napríklad dvíhanie závaží. Výsledkom je, že jemné tkanivá aktivujú obeh lymfy a telo sa začne detoxikovať nielen od škodlivín, ale aj škodlivých myšlienok. Joga je navyše zameraná na správne dýchanie a uvoľnenie. Veci, ktoré zásadne zlepšujú náladu.