Podľa fyzioterapeutky Rebeky Martinkovičovej sa pre nesprávne sedenie zhoršuje celkový stav chrbtice. Veľmi často je stred tela extrémne oslabený. Viete, aké dve najčastejšie polohy pri sedení, deti robia a čo to môže spôsobiť?
Poloha písmena W
Vídať v nej často menšie deti. Podľa odborníčky je však pre končatiny krkolomná a má svoje riziká pre ďalší vývoj držania tela a vývoj kĺbov dolných končatín.
Poloha v tureckom sede
Problémy po nej môžu nastať v dôsledku obmedzenej vonkajšej rotácie bedrového kĺbu. Aby dieťa vykompenzovalo tento nedostatok, v tureckom sede panvu posunie dozadu a ohne trup. U týchto detí sa často objavuje laterálna tibiálna torzia. Je to vytočenie píšťaly smerom von. Chodidlá preto smerujú špičkami od seba pri jabĺčkach smerujúcich dopredu, čo sa prejavuje aj pri chôdzi.
Ako je to správne?
Pri správnom sedení by chodidlá mali dočiahnuť na zem. Základom je pravidlo pravého uhla. Ten by mal byť v bedrách, kolenách aj členku. Pracovné miesto dieťaťa je preto potrebné prispôsobiť telesnej výške. Skontrolovať treba spôsob sedenia, výšku stoličky a stola aj typ stoličky.
Čo tiež pomáha?
Okrem zdravého sedenia sa dá problémom vyhnúť aj pomocou pohybu. Podľa fyzioterapeutky by si čas na pohyb mali nájsť aj žiaci na dištančnom vzdelávaní, a to počas prestávok. Najviac však zdraviu pomáha pobyt na čerstvom vzduchu. Tráviť čas v prírode, ísť na prechádzku, vytiahnuť turistické topánky a dať si turistiku. Veľmi vhodné na korekciu chybného držania tela je plávanie, lezenie na umelej stene či cvičenie s vlastnou váhou tela.
Čítajte viac Naliali ste vášmu dieťaťu alkohol? Robí to veľa rodičov. Psychológ však varuje...