Dobré a zlé baktérie
Pokiaľ sú v zažívacom trakte najmä tie prvé spomenuté, máme vyhraté. Miliardy drobných mikroorganizmov zabezpečujú obranyschopnosť organizmu a chránia nás pred nebezpečnými vírusovými ochoreniami. Existujú však aj takzvané „zlé“ baktérie, ktoré živia niektoré druhy nezdravých potravín. Črevám neprospievajú najmä umelé sladidlá, ktoré spôsobujú najmä to, akým naše telo spracováva cukor v ľudskom tele. Hoci umelé sladidlá neobsahujú žiaden cukor a kalórie, dostávajú sa nestrávené cez zažívací trakt. Výskumy tiež presviedčajú, že tieto látky zvyšujú telesnú hmotnosť.
Maslo alebo margarín?
Prvá potravina je vyrobená z kravského mlieka, druhá sa vyrába stužovaním z rastlinných olejov. Vo verejnosti panuje všeobecný mýtus, že rastlinné oleje sú zdravšie ako živočíšne tuky. Pravdou je, že rastlinné produkty sú zdravšie, pretože obsahujú omega-3 mastné a mononenasýtené mastné kyseliny. Problém je však v tom, že ak prechádzajú procesom stužovania, nedajú sa svojou výživovou hodnotou príliš porovnávať s tradičným maslom. Margaríny obsahujú najmä transmastné kyseliny, ktoré zvyšujú objem podkožného tuku a poškodzujú srdce. Štúdie varujú, že margaríny príliš nepomáhajú množeniu dobrých baktérií v črevách.
Čítajte aj Problém s trávením? Každý deň dúšok fermentovaného nápoja, pripravte ho zo žihľavyRadšej menej údenín a hranoliek
Zdravie čriev komplikujú aj polotovary a rýchle občerstvenie. Patria sem rôzne údeniny, hranolky, sušienky, predpripravené jedlá prichystané len na dopečenie. Spomínané potraviny obsahujú vysoké množstvo konzervačných látok, cukrov, farbív a ďalších pridaných látok (aditív) bez nutričnej hodnoty. Zmes týchto látok ovplyvňuje kvalitu mikroflóry v črevách, podnecuje vznik zápalov a vedie k inzulínovej rezistencii. Posledný spomínaný problém súvisí najmä s inzulínom. Ide o hormón, ktorý pomáha spracovávať cukor. V prípade, že ľudské telo nereaguje primerane na inzulín, nastáva problém, napríklad v podobe diabetu.
Chlieb z dobrých zdrojov
Aj lepok môže súvisieť s imunitou človeka. Viac či menej sa na tom vedú diskusie medzi odborníkmi. Ide o pšeničnú bielkovinu. Odhaduje sa, že až 40 % populácie má určitý druh neznášanlivosť na lepok. V prípade, že patríme do tejto skupiny, treba sa vyhnúť zdrojom tohto druhu rastlinnej bielkoviny. Netreba zabúdať, že pokiaľ nemáme ťažkosti s trávením lepku, konzumácia takto upravených potravín nie je na miesto. Pozor si treba dávať aj pri jedení obilnín, ktoré sú nadmieru ošetrované pesticídmi. Chemické látky ohrozujú zdravie čriev a znižujú počet dobrých baktérií.
Čítajte viac Ako správne zmraziť chlieb či rožky? Na čo si dať pozor?