Zdravé kosti? Myslite na stravu bohatú na vápnik, bielkoviny, ovocie a zeleninu

Vznik osteoporózy nepriaznivo ovplyvňuje nielen vyšší vek, ale aj konzumácia alkoholu a fajčenie.

27.10.2021 11:00
žena, ovocie, zelenina, zdravá strava Foto:
Osteoporóza je ochorenie, ktoré vzniká následkom ubúdania kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí.
debata

Pacienti s chorou pečeňou často trpia aj na osteoporózu a súvisiace zlomeniny. Takisto je dokázané, že na kostné tkanivo toxicky vplýva fajčenie," vysvetlila Soňa Tomková, reumatologička, vedúca lekárka Osteocentra a prednostka internej kliniky Nemocnice Košice Šaca.

Fajčenie podľa jej slov takmer zdvojnásobuje riziko zlomeniny bedrového kĺbu v porovnaní s rizikom nefajčiarov. „Ovplyvniteľným rizikovým faktorom je aj predchádzanie častých pádov. Ľudia, ktorí majú sklon padať, sú vystavení vyššiemu riziku zlomenín. Čo tiež môžeme ovplyvniť, je výživa. Strava bohatá na vápnik, bielkoviny, ovocie a zeleninu, prospieva zdraviu kostí,“ vymenovala ďalej Tomková.

Ozrejmila, že podvýživa je hlavným problémom u seniorov, ktorým zároveň hrozí aj väčšie riziko pádov a zlomenín.

vápnik, kalcium, výživa, strava, mlieko, jogurt, syr, tvaroh, vajce Čítajte viac Prečo sú obličky kľúčové pri predchádzaní vzniku osteoporózy?

„Aj poruchy ako anorexia alebo bulímia môžu mať za následok extrémne chudnutie, ktoré je nebezpečné pre zdravie kostí. U mladých žien dochádza k nedostatku estrogénu, podobne ako v postmenopauze, a spolu s nízkym príjmom vápnika redne kostná hmota. Aj veľmi nízke a chudé ženy sú v potenciálnom ohrození tie s BMI pod 19 sú oveľa náchylnejšie na vznik osteoporózy,“ doplnila Tomková. Veľmi dôležitý pre zdravie kostí je tiež vitamín D.

Osteoporóza je ochorenie, ktoré vzniká následkom ubúdania kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kostí. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí a ich zvýšenej lámavosti. Pri osteoporóze sa odbúravanie kostí zrýchli, pričom sa nestihne nabudovať nová kosť, až postupne redne a vznikajú zlomeniny. Najčastejšie zlomeniny z osteoporózy zasahujú bedrový kĺb, stavce a zápästia, priblížila Tomková. Na Slovensku počet denzitometrických prístrojov, ktoré sa využívajú pri diagnostike, prevyšuje bežný priemer EÚ. Máme tiež vysokú dostupnosť všetkých terapeutických modalít s adekvátnou spoluúčasťou úhrady zdravotnými poisťovňami. Disponujeme aj dostatočnou sieťou osteologických ambulancií osteocentier a napriek tomu je osteoporóza na Slovensku stále poddiagnistikovaná a podliečená, upozornila Tomková.

Pacient užíva liečbu dlhodobo, často celoživotne. Liečba nemusí znamenať užívanie liekov každý deň. Ide väčšinou o obdobia. V jednom období lieky užíva, potom prestane a po čase sa anamnéza prehodnocuje," ozrejmila Tomková. Liečba môže byť peronálna, injekčná a infúzna.

debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #osteoporóza #vápnik

+ Cvičte s rozumom, nič nepreháňajte a nezabúdajte na čerstvú zeleninu.
Sústredíte sa na aktivity, z ktorých...

+ Prechádzka pri východe slnka bude nielen krásna, ale dodá potrebnú energiu.
Svoje pracovné úspechy...