Tipy, ktoré vám zlepšia zdravie do jednej minúty

Zdravie je do veľkej miery výsledkom správnej starostlivosti o telo. V niektorých prípadoch však dokážu aj malé zmeny v dlhodobom horizonte zásadne vylepšiť zdravie. Skúste pár trikov, ktoré vám nezaberú viac ako 60 sekúnd a vaše telo to naozaj ocení.

26.10.2021 13:00
nohy, chôdza, schody Foto:
Ak pôjdete namiesto výťahu po schodoch, málokedy prídete neskôr ako o jednu minútu.
debata

Použite zubnú niť

Po čistení zubov vám táto operácia nezaberie skutočne viac ako minútu, ale uvoľníte spomedzi zubov povlak, ktorý sa nedokáže odstrániť bežným čistením. Zachránite si tak nielen zuby pred kazom, ale pomôžete celému organizmu, pretože kazy a zápaly zubov môžu byť zdrojom vážnych zdravotných komplikácií.

Ráno vypite pohár vody

Prakticky hneď po zobudení. Ešte pred prvým jedlom aj pred prvou kávou. Radí to gastroenterológ Will Bulsiewicz. Dva deci čistej vody okamžite naštartujú vaše obličky, zriedia krv, pripravia žalúdok na príjem stravy. Jednoducho vás pohár vody dokáže povzbudiť ešte lepšie, ako káva. Vaše orgány začnú naplno fungovať a aj vy sa budete cítiť sviežejšie.

Uvarte si čaj

Potrvá približne minútu, kým vám zovrie voda a zalejete si čaj. Takýto rituál znamená veľa pre vaše zdravie. Podľa novej štúdie v European Journal of Preventive Cardiology je pitie zeleného čaju najmenej trikrát týždenne spojené s približne o 25% nižším rizikom srdcových chorôb a mozgovej príhody. Tak málo stačí a tak výrazne môžete zlepšiť svoje zdravie.

shutterstock 437760343 Čítajte aj Aspoň polhodinu pohybu denne! Viete, čo všetko sa na vašom zdraví zmení?

Zmiernite sedenie pohybom

Sadnite si na pevnú stoličku a potom sa postavte bez pomoci rúk. Následne si opäť sadnite. Toto urobte desaťkrát. V jednej štúdii mali ľudia v strednom veku, ktorým to trvalo viac ako 26 sekúnd, alebo vôbec nemohli cvičenie dokončiť, zvýšené riziko predčasného úmrtia. Trénujte pravidelne počas dňa aj niekoľkokrát. Zaberie to pár sekúnd a aj vďaka tomuto cviku zlepšíte svoju kondíciu a tým aj zdravie.

Vyberte si schody

Ak pôjdete namiesto výťahu po schodoch, tak málokedy prídete v bežných slovenských pomeroch neskôr ako o jednu minútu. Pritom ide o minútu pre vaše zdravie. Štúdia z roku 2019 tvrdí, že zdolávanie 60 schodov za 20 sekúnd trikrát denne, minimálne tri dni v týždni počas šiestich týždňov, zvýši vašu výkonnosť o 5%. Môže sa to zdať skromné, ale aj malé zvýšenie kardiorespiračnej kondície zlepšuje celkové zdravie a znižuje vašu šancu na rozvoj kardiovaskulárnych chorôb.

Osušte si ruky

Nielen umývanie, ale aj sušenie rúk má veľký význam pri ochrane zdravia. Ak si umývate ruky 20 sekúnd, potrebujete ďalších 20 sekúnd. Tak to radí Jeffrey D. Klausner, profesor medicíny a verejného zdravia. Vlhké ruky sú totiž náchylnejšie na mikróby. Dôkladné vysušenie nezaberie veľa času, ale razantne znížite riziko ochorení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #zelený čaj #sedavé zamestnanie #pravidelný pohyb #zubná niť #schody

+ Aj vaše telo potrebuje doplniť vitamín D, slniečko vám k tomu dopomôže.
Nepotrebný majetok môžete predať...

+ Športové aktivity prenesiete do bežného života a zlepšíte svoj štýl.
V zamestnaní sa nemusíte ku...