Čokoholičky vraj chudnú rýchlejšie

Zaujímavý výskum presviedča, že ženy spaľujú vďaka horkej tmavej pochúťke vyššie množstvo telesného tuku. Čokoláda vraj pomáha pri znižovaní hmotnosti viac u nežnejšej polovičky ľudstva než u mužov.

23.07.2021 12:00
Čokoláda je zdravá Foto:
Konzumácia horkej čokolády vraj mení zloženie a fungovanie kolónií mikróbov v črevách.
debata

Ideálna pre staršie ženy

Antioxidanty, vysoké množstvo horčíka a vitamínov. Nielen toto v sebe ukrýva kúsok horkej čokolády. Vedci vysvetľujú, že konkrétny druh kakaovej pochúťky pomáha pri chudnutí, a to aj pri jej častej konzumácii. Jedným dychom však dodávajú, že ani s touto maškrtou to netreba preháňať. Prekvapivú štúdiu uskutočnili v nemocnici Brigham and Women's Hospital a potom ju zverejnilo hneď niekoľko prestížnych časopisov. Výskum sa zameral na to, ako dokáže jedenie 100 gramov čokolády v rôznych denných časových intervaloch ovplyvniť metabolizmus. Látková výmena na tento pokus najlepšie reagovala práve u starších žien po menopauze.

Tri skupiny, ranná aj nočná

Vedátori rozdelili počas pokusu takmer 20 žien do troch skupín. V prvej jedli dámy čokoládu ráno. Druhá skupina si pochutnávala na dávke horkej dobroty v noci a tretia si ju musela úplne odoprieť. Odborníci od skúmaných žien požadovali, aby počas tohto výskumu vôbec nemenili svoje zvyčajné stravovacie návyky. Experiment trval dva týždne. Zameral sa nielen na konzumáciu tmavej, ale aj mliečnej čokolády.

žena, činky, cvičenie Čítajte aj Cvičíte a nechudnete? Pravdepodobne robíte jednu z týchto chýb

Nočné jedáčky mali najviac výhod z čokolády

Vedci počas štrnásťdňového výskumu nezaznamenali žiadne zvyšovanie telesnej hmotnosti u žiadnej skupiny. Takzvané ranné aj večerné skupiny žien, teda tie, ktoré si pochutnávali na čokoláde mali dokonca menší pocit hladu a chuť na sladkosti. Pôsobivo vyznievajú informácie, že isté rozdiely boli aj pri ranných aj nočných jedákoch čokolády. Prekvapivo, takzvaná nočná skupina spálila v prieme až dvojnásobok viac kalórií ako ranná skupinka. Ženy, ktoré si dopriali tmavú maškrtu v noci dokonca zaznamenali nárast fyzickej aktivity takmer o 7 % oproti rovesníčkam, ktoré si pochutnávali na čokoláde ráno. Okrem toho sa mohli dámy z „nočnej skupiny“ pochváliť aj zvýšeným metabolizmom a znížením obvodu pásu o 1,7 %. Rovnako sa zlepšil i ich spánkový rytmus.

Trik je vraj v črevách

Odborníci sa domnievajú, že za týmito zázračnými účinkami čokolády stojí jednoduchý biologický proces. Konzumácia horkej pochúťky vraj mení zloženie a fungovanie kolónií mikróbov v črevách, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri regulácii hladu, fyzickej aktivite a metabolických zmenách. Pozor si však treba dávať na to, aký druh čokolády si doprajeme. Rozdiel medzi kvalitnou horkou a mliečnou čokoládou je v množstve cukru a v mliečnej zložke. Všeobecne je známe, že práve mlieko či smotana pridaná do tohto druhu potraviny deaktivuje zdraviu prospešné antioxidanty. Vyššie množstvo cukru zase prispieva k rastu telesnej hmotnosti. Odpoveď na to koľko horkej čokolády si môžeme dopriať každý deň nie je až taká jednoznačná. Odborníci sa zhodujú, že maximálna denná dávky by nemala presiahnuť 100 gramov, ideálne by sa malo toto množstvo pohybovať skôr na polovičnej úrovni.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #metabolizmus #horká čokoláda #črevný mikrobióm #črevná mikroflóra

+ Dobre sa obliekajte, práve si nemôžete dovoliť byť chorý.
Spravte každý deň niečo, čo vám uľahčí zajtrajšok....

+ Neprejedajte sa, mohlo by vám to spôsobiť horšie veci ako si sami myslíte.
Veci, ktoré vám nejdú spravte...