Steven Miller, neurovedec z „University of Health Sciences“ v Marylande, prišiel na optimálny čas na rannú kávu. Podľa neho by sme s rannou kávičkou mali počkať do 9:30. Jeho vysvetlenie? V čase medzi ôsmou a deviatou ráno je hladina kortizolu v našej krvi obzvlášť vysoká. Kortizol je stresový hormón, ktorý podporuje telo vo fáze prebudenia a riadi našu bdelosť. Steven Miller preto odporúča vypiť prvú kávu najmenej 1,5 hodiny po prebudení.
Predpokladá, že človek vstáva okolo ôsmej hodiny. Ráno je káva pravdepodobne najúčinnejšia medzi 9.30 a 11.30, keď je hladina kortizolu v krvi nízka – také sú zistenia spomínaného vedca. Tento čas umožňuje telu lepšie spracovať stimulujúci kofeín.
Čítajte viac Ak má káva pomáhať, treba ju vedieť piťAk si totiž doprajete kávu v čase, kedy už prirodzený hormón kortizol účinkuje, môžete si vytvoriť odolnosť voči kofeínu. Káva znižuje produkciu kortizolu a tým znižuje vašu energiu. Dôsledok – káva nefunguje tak, ako by mala a telo si vyžaduje ešte viac kofeínu.
Ak však vstanete pred ôsmou hodinou ráno, vaša hladina kortizolu stúpne o čosi skôr. Ak vstanete neskôr, zvýšenie hladiny kortizolu v krvi sa odloží na neskoršie obdobie.
Podľa Millera sa hladina kortizolu prirodzene zvyšuje od 12:00 do 13:00 a od 17:30 do 18:30. Popoludňajšia káva je tak podľa jeho zistení najlepšia okolo 14:00 a 15:00.