Trpíte únavou, ospalosťou, podráždenosťou? Môže za tým byť nedostatok tekutín

Na dostatočný pitný režim by si ľudia mali dať pozor najmä v horúcom letnom počasí.

07.07.2021 11:00
jarná únava, žena, spánok, príroda, lúka Foto:
Pozor na dostatočný príjem tekutín.
debata

Nedostatok tekutín v organizme sa môže prejaviť únavou, ospalosťou, podráždenosťou, bolesťami hlavy, zmätenosťou, zvracaním, poruchami vedomia až celkovým kolapsom organizmu.

Voda tvorí 70 až 75 percent ľudského tela, preto je pitný režim nevyhnutnou súčasťou výživy človeka. „Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolické procesy, je nosičom vitamínov, minerálnych látok, stopových prvkov a ďalších elementov. Pomocou nej sa transportujú živiny do všetkých orgánov,“ vymenoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Voda tiež zabezpečuje správnu reprodukčnú schopnosť buniek, je potrebná na správne fungovanie krvného a lymfatického systému, reguluje telesnú teplotu či pomáha pri vyplavovaní škodlivín z organizmu cez obličky, črevá a pokožku.

dieťa, voda, smäd, pitný režim Čítajte viac Dospelí si príjem tekutín ustrážia, ale čo deti?

„Informácie, koľko tekutín máme denne prijať, sú skôr orientačné. Pitný režim – množstvo a zloženie tekutín je u každého človeka individuálne,“ uviedol RÚVZ. Pitný režim závisí od zloženia stravy, od prostredia, kde sa človeka nachádza, od teploty a vlhkosti vzduchu, od fyzickej aktivity či od zdravotného stavu. „Vo všeobecnosti sa odporúča prijať aspoň dva litre vody denne, vzhľadom na hmotnosť je odporúčané u dospelého človeka prijať 300 400 mililitrov vody na každých desať kilogramov telesnej hmotnosti. Tekutiny prijaté napríklad v strave sa do tohto čísla nezapočítavajú,“ spresnila Katarína Blažová z Poradne zdravia RÚVZ Bratislava.

debata chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #únava

+ Pri chudnutí pomáha veľmi behanie, stačí ak sa tri krát do týždňa premôžete.
Rozlišujte potreby a túžby, aby ste...

+ Posilňovanie imunitného systému vitamínmi a minerálmi zvyšuje odolnosť tela.
Mali by ste začať myslieť na...