Nebezpečné slnko! Ktorým častiam tela venovať špeciálnu pozornosť?

Riziko vzniku rakoviny kože sa dá znížiť dodržiavaním viacerých odporúčaní.

17.06.2021 11:00
opaľovanie, klobúk, opaľovací krém, úsmev, leto Foto:
Nezabúdajte na ochranu pred slnkom.
debata (1)

Pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože je trikrát väčšia u ľudí, ktorí pracujú dlhodobo vystavení slnečnému žiareniu (viac ako päť rokov). Potrebné je preto, aby sa dostatočne pred slnkom chránili. Upozornila na to Zuzana Murárová, onkodermatologička Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave.

Riziko vzniku rakoviny kože sa dá znížiť dodržiavaním viacerých odporúčaní. „Potrebné je používať krémy s ochranným faktorom minimálne 30. Špeciálnu pozornosť treba venovať tým častiam tela, ktoré sú viac vystavované slnku,“ vysvetlila Murárová. Ide o uši, hlavu, zátylok, pery, vrchnú stranu chodidiel či rúk. Odborníčka odporúča na tieto miesta naniesť hrubú vrstvu krému 20 minút pred začiatkom práce.

Odporúčané je aj vyhýbanie sa priamemu slnku či trávenie pracovných prestávok v tieni. Pomôže aj ľahký a priedušný odev, ktorý pokryje väčšinu tela. „Nezabúdať tiež na pokrývku hlavy, ideálna je taká, ktorá chráni uši aj zátylok,“ priblížila Murárová. Dôležité sú aj kvalitné slnečné okuliare, ktoré by mali mať účinný UV filter. Odborníčka tiež zdôraznila dodržiavanie pitného režimu a konzumáciu dostatku zeleniny a ovocia s vysokým obsahom antioxidantov, ktoré pomáhajú pri regenerácii organizmu.

„Potrebné je tiež pravidelne si kontrolovať pokožku, všímať si znamienka a zmeny na koži. Odporúčam aj pravidelné odborné dermatologické vyšetrenie kože,“ dodala Murárová.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ochrana #rakovina kože #prevencia #pokožka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy

+ Počasie je nevyspytateľné, veľký pozor pri šoférovaní, hrozia kolízie.
Nebojte sa pred šéfom rozprávať o...

+ Stuhnuté a unavené telo vyliečite pohybom, počuli ste už o otužovaní?
Využijete možnosti zliav na nákup...