Horúčavy udreli! Ak cestujete s deťmi v aute, tieto zásady nepodceňujte

Počas horúčav by v žiadnom prípade v uzamknutom aute nemali zostať deti, starí či bezvládni ľudia.

11.06.2021 13:00
dieťa v aute, autosedačka Foto:
Počas horúčav by v žiadnom prípade v uzamknutom aute nemali zostať deti.
debata

Vysvetlila, že v prípade horúčav môže v stojacom aute so zatvorenými oknami stúpnuť teplota až na 60 až 70 stupňov Celzia, čo nemôže zniesť žiaden živý organizmus. „Vnútrajšok auta sa zmení doslova na skleník a u dieťaťa môže dôjsť k zlyhávaniu základných životných funkcií vedomia, dýchania a krvného obehu,“ zdôraznila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová s tým, že v niektorých prípadoch môže nastať smrť už po 15 až 20 minútach strávených pri extrémne vysokej teplote vzduchu.

Problémom je aj to, že z takéhoto nebezpečenstva nevedia uniknúť, nevedia si otvoriť okná alebo dvere. Zdravotnícki záchranári varujú, že prehriatie organizmu môže nastať pri dlhšej ceste vo vozidle bez funkčnej klimatizácie a bez prísunu čerstvého vzduchu. Zdôraznili, že detský organizmus sa prehrieva až päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka.

Prejaví sa s odstupom niekoľkých hodín zvýšenou telesnou teplotou až horúčkou, bolesťami hlavy, vracaním a celkovou slabosťou. „Veľmi dôležité je preto dopĺňať tekutiny už počas cesty, aby organizmus mal šancu sám sa ochladzovať potením. Dehydratácia, teda nedostatok tekutín v organizme, totiž urýchľuje prehrievanie organizmu,“ dodala Krčová.

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #cestovanie #auto #horúčava

+ Nájdenie hobby, ktoré milujete, vám prinesie vnútorné šťastie.
Zvýšte pozornosť pri zverejňovaní osobných...

+ Dokážte partnerovi, že vám na ňom po tom všetkom stále záleží.
Pomoc pri rozhodovaní ohľadom financií...